Skutki wycofania USA z porozumienia nuklearnego z Iranem
Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia nuklearnego z Iranem. Prezydent Iraku Fuad Masum wyraził ubolewanie w związku z decyzją Donalda Trumpa. Z zadowoleniem przyjął deklaracje pozostałych sygnatariuszy umowy o woli jej dalszego przestrzegania. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista prof. Zbigniew Lewicki z UKSW.
2018-05-12, 12:00
Posłuchaj
Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w środę, że Europejczycy mimo wycofania się Stanów Zjednoczonych będą respektować postanowienia umowy nuklearnej z Iranem i „zrobią wszystko”, by Teheran pozostał w układzie.
Decyzję Trumpa skrytykował prezydent Turcji. W wywiadzie dla CNN International Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Stany Zjednoczone będą na tym stratne, a decyzja prawdopodobnie dotknie nie tylko region, ale cały świat.
Jak podkreślił prof. Zbigniew Lewicki, decyzja prezydenta Trumpa nie jest zaskakująca. – Donald Trump zapowiadał to już w kampanii wyborczej, a jest prezydentem, który realizuje swoje obietnice. Było więc dość oczywiste, że to nastąpi choć zapewne wiele osób w różnych krajach miało nadzieję, że się z tego wycofa – stwierdził gość.
Prof. Lewicki dodał, że widać, iż Iran ma długofalowe plany, które zagrażają wielu państwom na Bliskim Wschodzie. - Nawet jeśli na kilka lat Iran wstrzyma prace nad bronią jądrową to po upłynięciu tego terminu będzie chciał stać się militarnym przywódcą w regionie. Trump chce tego uniknąć. Chce wymusić na Iranie daleko idące zobowiązania nie tylko do zaprzestania prac nad budowaniem broni jądrowej i odejście od prac nad rakietami balistycznymi przez kilka lat, ale zaprzestania tych prac w ogóle. Są to ambitne plany, ale nie osiągnie się tego prośbami. Trump chce to osiągnąć siłą polityczną, którą Stany Zjednoczone posiadają. Czy okaże się skuteczna? Tego nikt w tej chwili nie wie – podsumował.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Łukasz Sobolewski.
Polskie Radio 24/PAP/pr
____________________