Stołeczny ratusz nie wykonuje decyzji komisji weryfikacyjnej. Komentarz
Wiceprezydent stolicy Witold Pahl zaapelował do komisji weryfikacyjnej o zmiany w ustawie o komisji, które zobowiązywałyby obecnych właścicieli do wydania nieruchomości w zarząd miastu. Stołeczny ratusz na mocy decyzji komisji powinien przejąć w zarząd nieruchomości przy Marszałkowskiej 43, Poznańskiej 14, Nowogrodzkiej 6a, Schroegera 72 oraz Hożej 25 i 25a. Żadna z nieruchomości nie została jednak zarządem ratusza objęta. O uchylaniu się ratusza przed realizacją decyzji komisji mówił w Polski Radiu 24 Jakub Żaczek z Komitetu Obrony Praw Lokatorów.
2018-06-01, 14:53
Posłuchaj
W piśmie szefa komisji weryfikacyjnej Patryka Jakiego, które miasto otrzymało w poniedziałek, pyta on, co miasto zrobiło dotąd w sprawie przejęcia ww. nieruchomości. Dodał, powołując się na doniesienia medialne, informacje od lokatorów i członków Społecznej Rady działającej przy komisji, że m.st. Warszawa nie wykonało obowiązków nałożonych ostatecznymi decyzjami administracyjnymi oraz że nie realizuje zadań zmierzających do sprawnego i efektywnego zarządu powyższymi nieruchomościami.
Jak podkreślał Jakub Żaczek, według ustawy o komisji weryfikacyjnej decyzja komisji powinna już zostać wykonana. – Pan Martyniak z firmy Fenix twierdzi, że dopóki decyzje nie zostaną uprawomocnione przez sąd, to nic nie musi robić. To jest niezgodne z literą prawa, która mówi, że postępowanie w sensie administracyjnym powinno być ostateczne. Przy ul. Nowogrodzkiej 6a mamy taką sytuację, że komisja wniosła do sądu wniosek o wpisanie miasta do ksiąg wieczystych, a sąd odmówił. Fenix korzysta z tej sytuacji i wysyła wezwania do zapłaty czynszu – lokatorzy otrzymują te wezwania od miasta i od Fenixa. Lokatorzy zawiadomili prokuraturę o próbie wyłudzenia przez Fenix – mówił gość Polskiego Radia 24.
Zdaniem działacza lokatorskiego prezes Fenixa nie działał dla dobra lokatorów. – Fenix Group powinno tę kamienicę oddać, czego nie zrobiło. Przedstawiciele firmy nie stawiali się na spotkaniach organizowanych przez miasto. Podczas spotkania z nami prezes Martyniak mówił, że lokatorzy go chwalą, na co lokatorzy wybuchnęli gorzkim śmiechem. Ustawa ma mankament, ponieważ nie nakłada sankcji za uchylanie się od decyzji. Takie działania mógłby podjąć komornik, ale musi on mieć tytuł wykonawczy. Są różnice w opinii kto taki tytuł może stworzyć. Wydaje się, że strategią ratusza jest to, by doprowadzić do bezskuteczności decyzji komisji, także w kwestii odszkodowań. Nie widać, by miasto robiło cokolwiek, by odzyskać te nieruchomości – powiedział Żaczek.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.
Polskie Radio 24/cd
______________________
Data emisji: 01.06.2018
REKLAMA
Godzina emisji: 13:38
Polecane
REKLAMA