Bruksela: spotkanie ws. migracji bez przywódców państw Grupy V4

16 krajów UE potwierdziło udział w niedzielnym spotkaniu w Brukseli poświęconym migracji. Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej w spotkaniu udziału nie wezmą. Gościem Polskiego Radia 24 był politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (Uniwersytet Łódzki).

2018-06-22, 13:55

Bruksela: spotkanie ws. migracji bez przywódców państw Grupy V4

Posłuchaj

22.06.2018 Prof. Żurawski vel Grajewski: Grupa Wyszechradzka ma w tym aspekcie jednolite stanowisko i bardzo dobrze, że potrafi je prezentować
+
Dodaj do playlisty

Prof. Żurawski vel Grajewski pozytywnie ocenił decyzję przywódców Grupy V4. – Polska powinna trzymać się reguły, że właściwym miejscem do podejmowania decyzji w kwestiach europejskich są traktatowe struktury Unii Europejskiej, a nie jakieś tworzone ad hoc dla wygody takiej czy innej grupy państw. Popieranie tego typu procedury obradowania będzie usprawiedliwiało w przyszłości tworzenie rozmaitych forów o rozmaitej konfiguracji na których mogą być podejmowane decyzje i prezentowane jako przyjęte zgodnie z prawem i już niemalże obowiązujące - stwierdził.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 spotkanie jest próbą "powrócenia do pomysłu dystrybucji imigrantów w kwotach przymusowych dla poszczególnych państw". – Stanowisko całej Grupy V4 w tym zakresie jest znane, mamy w tej chwili powiększenie tego obozu o Austrię i Włochy i nie ma powodu, żeby swoją obecnością potwierdzać, że pomysł jest nadal aktualny. Nie sprawdził się w praktyce, która wykazała absurd i nieskuteczność tego typu mechanizmu rozwiązania problemu. Wspieranie akcji politycznej, która ma ożywić pomysł jest oczywiście nonsensowne i bardzo dobrze, że tego nie czynimy - ocenił politolog.

Kolejnym podkreślonym przez Żurawskiego vel Grajewskiego aspektem politycznego sprzeciwu przywódców V4 jest "demonstracja solidarności Grupy Wyszehradzkiej". – Grupa Wyszechradzka ma w tym aspekcie jednolite stanowisko i bardzo dobrze, że potrafi je prezentować – ocenił.

W spotkaniu wezmą udział kraje z południa Europy zmagające się z presją migracyjną, czyli Włochy, Hiszpania, Grecja i Malta, a także Francja, Niemcy, Bułgaria, która w tym półroczu kieruje pracami Unii Europejskiej oraz Austria, która w lipcu przejmie przewodnictwo. W spotkaniu wezmą też udział państwa Beneluksu - Belgia, Holandia i Luksemburg, kraje skandynawskie - Dania, Finlandia i Szwecja oraz Chorwacja i Słowenia.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż.

W Polskim Radiu 24 o szczycie migracyjnym, w rozmowie z Jakubem Kuklą, mówił również Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego". Zdaniem publicysty, niedzielne spotkanie może być ważniejsze niż formalny szczyt przywódców UE, który odbędzie się w dniach 28-29 czerwca. – Ważne decyzje łatwiej jest podejmować w niedużych grupach – zauważył publicysta. – Kiedy mamy grupę prawie 30 krajów ze swoimi interesami i różnym podejściem do problemów z jakimi Europa się zmaga, łatwiej jest negocjować w mniejszym gronie – dodawał gość PR24.

________________

Data emisji: 22.06.18

REKLAMA

Godzina emisji: 12.45; 15.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej