Spotkanie Trump-Putin. "To lekka legitymizacja rosyjskiej polityki na Ukrainie"

Prezydent Stanów Zjednoczonych w niedzielę wieczorem przyleci do Finlandii. W poniedziałek w Helsinkach zaplanowane jest spotkanie Donalda Trumpa z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Jednodniowy szczyt Stany Zjednoczone-Rosja wzbudza ogromne kontrowersje w Europie. Scenariusz spotkania obu polityków spróbował nakreślić w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.

2018-07-15, 13:59

Spotkanie Trump-Putin. "To lekka legitymizacja rosyjskiej polityki na Ukrainie"

Posłuchaj

15.07.18 Artur Wróblewski: „Władimir Putin może mieć przewagę w spotkaniu z Donaldem Trumpem (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Według Białego Domu, wieczorem Donald Trump ma przylecieć do Helsinek. W poniedziałek rano amerykański prezydent rozpocznie dzień od porannego spotkania z gospodarzem szczytu, prezydentem Finlandii Sauli Niinisto.

Rozmowy prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji w pałacu prezydenckim w Helsinkach mają rozpocząć się w południe czasu polskiego. Ich dokładna formuła nie jest jeszcze znana. Trzy godziny później planowana jest konferencja prasowa obu prezydentów.

– Senator z Arizony John McCain powiedział, że Trump powinien rozmawiać z Putinem twardo. W przeciwnym razie lepiej, gdyby w ogóle nie poleciał do Finlandii. Myślę, że spotkanie będzie dotyczyło przede wszystkim kontroli zbrojeń jądrowych, bo w tym sektorze Rosjanie mają nadwyżkę w liczbie głowic jądrowych. Można posiadać ich 1550, a mają 1800. Poza tym może zostać poruszona rownież kwestia Ukrainy oraz ewentualne wyjście USA z Syrii - powiedział Artur Wróblewski.

Donald Trump spotka się z rosyjskim przywódcą w kilka dni po tym, jak amerykańska prokuratura oskarżyła dwunastu oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego o ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie sprzed dwóch lat. Biały Dom poinformował, że mimo apeli o odwołanie spotkania, rozmowy dojdą do skutku zgodnie z wcześniejszymi planami.

REKLAMA

– Oskarżonymi są funkcjonariusze służb GRU, czyli głównego zarządu wywiadowczego sztabu generalnego armii Federacji Rosyjskiej. Policzyłem, że mamy do czynienia ze 191 zarzutami karnymi dotyczącymi 32 osób z Rosji – dodał Artur Wróblewski.

Wizycie Donalda Trumpa i Władimira Putina w Helsinkach towarzyszą protesty. W sumie władze miasta zarejestrowały kilkanaście zgromadzeń. W największej demonstracji ma wziąć udział 15 tysięcy osób. Władze Finlandii ze względów bezpieczeństwa przywróciły w piątek kontrole na granicach.

Ponadto w rozmowie Artur Wróblewski podsumował wizytę Donalda Trumpa w Wielkiej Brytanii.

IAR/Polskie Radio 24/db

REKLAMA

------------------------

Data emisji: 15.07.18

Godzina emisji: 13.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej