Petycja w sprawie ochrony miejsc pochówku Bohaterów Narodowych trafiła do Sejmu

Związek Powstańców Warszawskich i Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego złożyły do Sejmu RP petycję o wystąpienie z inicjatywą ustawodawczą w celu zapewnienia godnej pamięci i należytej ochrony miejscom pochówku Bohaterów Powstania Warszawskiego i innych Bohaterów Narodowych - Mamy zobowiązanie wobec ludzi, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość – mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Sarnecka, wiceprezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

2018-07-27, 14:26

Petycja w sprawie ochrony miejsc pochówku Bohaterów Narodowych trafiła do Sejmu
Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie. Foto: A. Aleksandravicius / Shutterstock.com

Posłuchaj

27.07.18 Monika Sarnecka, wiceprezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego
+
Dodaj do playlisty

Do petycji dołączono projekt ustawy przygotowany na zlecenie Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego przez prof. Marcina Wiącka, kierownika Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, byłego członka Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Jak napisano w petycji "jedną z form zachowania pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i innych Bohaterach Narodowych jest otoczenie odpowiednią opieką miejsc pochówku osób, które brały udział w walkach o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego. Zadaniem Państwa i wszystkich jego organów jest zapewnienie, aby groby bohaterów narodowych były utrzymywane w godnym stanie, a także, aby nie podlegały likwidacji".

- Jednym z elementów pamięci i naszego zobowiązania moralnego jest opieka nad miejscami pochówków Bohaterów Narodowych, a takimi bez wątpienia są Powstańcy Warszawscy – mówiła Monika Sarnecka.

Gość Polskiego Radia 24 mówiła, że może dochodzić do sytuacji, gdy brak krewnych gotowych wnieść opłatę cmentarną powoduje, że zarządca cmentarza ma możliwość ponownego użycia grobu do pochowania innej osoby. - Mamy dowody na to, że groby bohaterów są przeznaczone do likwidacji. Prawodawstwo dotyczące pochówków pochodzi z lat 50., wtedy nie zadbano o to, żeby groby osób, które poświęciły życie dla ojczyzny, a zmarły w późniejszych latach, były objęte ochroną państwa. Zgodnie z przepisami po 20 latach nieopłacany grób może ulec likwidacji – tłumaczyła.

Autorzy petycji zwracają uwagę, że "Instytut Pamięci Narodowej – a także inne organy państwa oraz organizacje społeczne, których zadaniem jest opieka nad miejscami pamięci Bohaterów Narodowych – nie dysponują odpowiednimi instrumentami prawnymi pozwalającymi im na efektywną realizację tego zadania".

- Chodzi o to, żeby Instytut Pamięci Narodowej zobowiązany był do ewidencjonowania grobów bohaterów. Dziś takiej bazy nie ma, bo nie ma do tego podstaw prawnych. Chcemy również, żeby państwo polskie objęło te miejsca pochówku opieką finansową. Teraz te zobowiązania spoczywają na rodzinie, ale pamiętajmy, że często nie ma już bliskich, którzy mogliby o ten grób zadbać. To nie są gigantyczne pieniądze, które nadszarpnęłyby budżet państwa. Mówimy, że jesteśmy dumnym, polskim narodem, to dbajmy o pamięć o naszych bohaterach. Pokazujmy, że nam na nich zależy i na tym budujmy swoją historię i przyszłość – mówiła Monika Sarnecka.

Rozmowę przeprowadził Błażej Prośniewski

Polskie Radio 24/PAP/DK

----------------------------------------

Data emisji: 27.07.18

Godzina emisji: 14.15


Polecane

Wróć do strony głównej