Sławomir Cenckiewicz: Ewa Gawor wszystkie kompetencje zawdzięcza pracy w MSW

Ewa Gawor, szefowa Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w stołecznym Ratuszu okazała się być doświadczonym oficerem MSW. O jej barwnym życiorysie mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego IPN.

2018-08-12, 19:31

Sławomir Cenckiewicz: Ewa Gawor wszystkie kompetencje zawdzięcza pracy w MSW
Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy Ewa Gawor podczas konferencji prasowej nt. zgromadzeń publicznych i uroczystości rocznicowych 10 kwietnia, w Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Posłuchaj

12.08.18 Sławomir Cenckiewicz: Ewa Gawor wszystkie kompetencje zawdzięcza pracy w MSW
+
Dodaj do playlisty

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Sławomira Cenckiewicza Ewa Gawor przez 11 lat (1979-90) była funkcjonariuszem departamentu PESEL MSW. Posadę w resorcie, dokąd trafiła jako salowa z toruńskiego szpitala, zdobyła dzięki relacji ze swoim pierwszym mężem. On sam również pracował w PESEL-u, by z czasem przenieść się do stricte operacyjnego słynnego Departamentu V (do 1981r. znanego pod nazwą Departament III "A"), do którego zadań należała ochrona operacyjna przemysłu i innych gałęzi gospodarki narodowej oraz zwalczanie środowisk opozycyjnych w związanych z nimi zakładach pracy. Drugi mąż szefowej Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego pracował w ZOMO, z którego w 1981 roku trafił do Biura Ochrony Rządu, po tym jak jego podanie o przeniesienie do SB zostało odrzucone. 

- Ewa Gawor to bardzo ciekawa postać. To osobowość całkowicie ukształtowana przez sposób myślenia tajnych służb. Wszystkie kompetencje zawdzięcza pracy w MSW. Cała komplikacja ze znalezieniem informacji na jej temat polegała na tym, że występowała pod trzema różnymi nazwiskami, a karty jej biografii przypisane są do konkretnych nazwisk - podkreślił Sławomir Cenckiewicz. - Cała infrastruktura bezpieczeństwa Warszawy, polskiej stolicy, znalazła się w rękach kadrowego funkcjonariusza MSW, który swoją przeszłość ukrywa. To nie jest incydentalna historia, to jest 11 lat pracy w resorcie i to w najgorszym okresie stanu wojennego - ocenił.

Z informacji dostępnych na temat Ewy Gawor w internecie, a także z tego co sama pisze o sobie na portalach społecznościowych, trudno zdobyć wiedzę na temat jej pracy w Ministerstwie. Jak to się stało, że osoba o takim życiorysie pełni ważną funkcję w stołecznym ratuszu?

- Pracodawca Ewy Gawor, może jak by chciał, to by wiedział o jej przeszłości. To musi być wiedzą do której Hanna Gronkiewicz Waltz ma otwarty dostęp. Pytanie czy wiedziała lub czy chciała wiedzieć, ale i pytanie o to jak wygląda to Biuro Bezpieczeństwa którym kieruje pani Gawor - zaznaczył dyrektor Wojskowego Biura Historycznego IPN.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Rafał Dudkiewicz.

--------------------------

Data emisji: 12.08.2018

Godzina emisji: 12.20


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej