Ignacy Daszyński. Socjalista i narodowiec w jednym

2018-09-01, 17:45

Ignacy Daszyński. Socjalista i narodowiec w jednym
Ignacy Daszyński, "Pamiętniki", Kraków 1925. Foto: Domena publiczna

Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej nazywany również "rządem lubelskim", jak i postać Ignacego Daszyńskiego wspominali na antenie Polskiego Radia 24 dr Jolanta Załęczny kierownik działu Historii i Badań naukowych w Muzeum Niepodległości i prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Posłuchaj

Dr Jolanta Załęczny i prof. Janusz Odziemkowski wspominają postać Ignacego Daszyńskiego
+
Dodaj do playlisty

Ignacy Daszyński - działacz socjalistyczny, współzałożyciel Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska, następnie jeden z przywódców Polskiej Partii Socjalistycznej. Premier Tymczasowego Rządu powołanego w Lublinie w listopadzie 1918 r.; wicemarszałek i marszałek Sejmu w okresie II RP. Obok Józefa Piłsudskiego jeden z najwybitniejszych polityków lewicy niepodległościowej II Rzeczypospolitej.

- "Rząd lubelski" i postać premiera Ignacego Daszyńskiego trzeba ocenić bardzo pozytywnie. Propagował on poglądy mówiące, że rząd Polski może powstać tylko i wyłącznie na polskiej ziemi, czym atakował wcześniej powoływane przez zaborców formy rządzenia. Uważał on również, że potrzebne jest pełne zjednoczenie ziem polskich i powrót do stanu sprzed zaborów - informowała dr Jolanta Załęczny.

Prof. Janusz Odziemkowski dodał również, że "rząd lubelski" był pierwszym niezależnym elementem władzy w Polsce. - Powstał organ władzy wykonawczej, który programem stanowił antidotum na burzliwe hasła propagowane przez bolszewików i skrajną lewicę. Pokazywał program lewicowy, ale zamierzał go wprowadzać drogą stopniowych reform - zauważył profesor UKSW.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

PR24

_________________

Data emisji: 01.09.18

Godzina emisji: 17:05

Polecane

Wróć do strony głównej