Raport komisji weryfikacyjnej - komentarze
Według raportu komisji weryfikacyjnej w wyniku reprywatyzacji Warszawa straciła 21,5 miliarda złotych - to wartość zarówno zreprywatyzowanych nieruchomości, jak i odszkodowań. W polskim Radiu 24 komentarz Marka Króla – tygodnik Sieci, Jana Popławskiego ze Stowarzyszania "Miasto jest Nasze" oraz Tomasza Luterka, eksperta ds. reprywatyzacji.
2018-10-08, 11:31
Posłuchaj
Marek Król odniósł się do skali zjawiska, którą zobrazował raport komisji. – Moją uwagę zwróciło polecenie, aby zwracać 300 nieruchomości rocznie. To jest o tyle porażające, że sama pani prezydent przyznała że działała grupa przestępcza na terenie magistratu warszawskiego. Można powiedzieć, że takie same grupy działały w Krakowie, Łodzi i innych miastach, to jest początek drogi wyjaśniania tych spraw. Niemożliwa do policzenia jest skala krzywd, jaką doznali wyrzucani z domów ludzie, którzy mieszkali tam od wojny. Nagle przychodzi pan Marek M. i wyrzuca ich, kupując np. za 300 złotych kamienicę na ul. Nabielaka i żądając od miasta odszkodowania za nieprawne użytkowanie tego domu. To jest coś niebywałego - podkreślał publicysta.
Jan Popławski podkreślał rolę działań stowarzyszenia "Miasto jest Nasze" w badaniu dzikiej reprywatyzacji - Stowarzyszenie przeprowadziło swój audyt, według którego około 20-30 tys. osób mogło stracić dach nad głową w wyniku dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. Najtragiczniejsze w tej historii jest to, że na końcu jest zwykły człowiek, który wskutek przestępczych działań traci poczucie bezpieczeństwa i godności. Jolanta Brzeska straciła życie na skutek tych wydarzeń. Będziemy ujawniać wyniki naszego audytu. Pokażemy w nich, jacy ludzie zarobili najwięcej i jakie mają związki z partiami politycznymi. Jako stowarzyszenie złożyliśmy 2500 wniosków o udostępnienie decyzji zwrotowych, Urząd Miasta przez lata nie chciał tych decyzji udostępnić - mówił gość Polskiego Radia 24.
Tomasz Luterek zwrócił uwagę na problem wyceny nieruchomości - jeżeli podajemy w raporcie pewne kwoty to pytanie na kiedy jest ona podawana i czy jest zwaloryzowana, np. uwzględniająca inflację. W raporcie nie uwzględniono zmiany wartości pieniądza w czasie, co jest błędem metodologicznym - zauważył ekspert.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
PR24/ka
____________________
Data emisji: 08.10.2018
Godzina emisji: 10:35
Polecane
REKLAMA