Ekspansja kompetencyjna w wykonaniu unijnych instytucji
– W przypadku Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej mamy do czynienia z tzw. ekspansją kompetencyjną. W podejmowanych działaniach przekraczają swoje kompetencje – powiedział prof. Tomasz Grosse z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
2018-10-10, 14:32
Posłuchaj
W odniesieniu do wspomnianych instytucji, prof. Tomasz Grosse podkreślił, że najczęściej mają one bardzo szlachetne pobudki, chcą rozwijać integrację, a także budować siłę instytucji europejskich. Jednak przekraczają przy tym zapisy zawarte w unijnych traktatach.
– Nawet jeżeli mamy przy tym do czynienia z integracją europejską, to naruszane są kompetencje, które w traktatach pozostawione są w domenie państw członkowskich. Z tego też powodu coraz więcej społeczeństw ma nastawienie eurosceptyczne, tyczy się to również państw Europy Zachodniej, których mieszkańcy dostrzegają tę nadinterpretację i to, że instytucje wykorzystują swoje pełnomocnictwa do tego, by eskalować władzę w stosunku do państw członkowskich – zauważył prof. Tomasz Grosse.
W zdecydowanych słowach na temat postepowania unijnych urzędników wypowiedzieli się wicepremier Włoch Matteo Salvini oraz przewodnicząca francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Określili oni przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera oraz komisarza ds. ekonomicznych i finansowych Pierre’a Moscoviciego jako wrogów Europy.
– Oboje politycy, ale przede wszystkim Salvini, zarysowali sprzeczność pomiędzy demokracją narodową, wyborcami, którzy wskazują w procesach demokratycznych swoich przedstawicieli, a europejskimi technokratami, którzy nie mają odpowiedniego mandatu demokratycznego i mówią, co mają robić rządy demokratyczne – dodał europeista.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
---------------------------
Data emisji: 10.10.2018
Godzina emisji: 13.35
REKLAMA