Ekspert: Nord Stream 2 narusza architekturę bezpieczeństwa energetycznego Europy
- Gazociąg Nord Stream 2 zostanie wybudowany i nie ma od tego odwrotu – mówił w Polskim Radiu 24 politolog i europeista Tomasz Krawczyk, komentując rozmowę w tej sprawie prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.
2018-10-23, 14:24
Posłuchaj
- Uważamy, że inwestycja, jaką jest Nord Stream 2 zaburzy w przyszłości stosunki energetyczne w Europie - powiedział w Berlinie prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, Nord Stream 2 stawia w trudnej sytuacji kilka państw Europy Środkowej.
- Nord Stream 2 narusza architekturę bezpieczeństwa energetycznego całej Europy – podkreślał Tomasz Krawczyk. – Dotyczy to szczególnie Ukrainy, której destabilizacja oznacza również destabilizację całego regionu. Niemcy poczuwając się do rozwiązania konfliktu na Ukrainie ponoszą w tej sytuacji szczególną odpowiedzialność. Musimy ten temat poruszać, ale nie spodziewamy się, że ten gazociąg nie zostanie wybudowany, bo to już jest niemożliwe. Musimy też przypominać o Ukrainie, bo inaczej odmrozimy konflikt u naszego wschodniego sąsiada – dodał politolog.
Prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali też o decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w piątek wydał orzeczenie o zastosowaniu środków tymczasowych zawieszających stosowanie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. - Mam nadzieję, że polski rząd znajdzie odpowiednią drogę szanującą orzecznictwo UE - powiedział Frank-Walter Steinmeier. Nawiązując do tej wypowiedzi Andrzej Duda stwierdził, że: - orzeczenie jest dla nas bardzo świeże, przede wszystkim dla polskiego rządu, który jest stroną w tej sprawie, trwa w tej chwili jego analiza, prawnicy zgłębiają to, co TSUE postanowił i na pewno w odpowiednim do tego terminie zostaną podjęte przez polski rząd właściwe decyzje – mówił prezydent RP.
- To jest jeden z najważniejszych tematów europejskich, nie tylko dla strony polskiej, ale także niemieckiej, która życzyłaby sobie, żeby ten spór się zakończył – komentował Tomasz Krawczyk. - Strategicznie jesteśmy w bardzo trudnym momencie, w środku negocjacji budżetowych i zamiast się skupiać na istotnych rzeczach, zajmujemy się kwestią reformy sprawiedliwości. Nie jest dla mnie zaskoczeniem, że ten temat, obok Nord Stream 2 pojawił się w rozmowie pomiędzy prezydentami Polski i Niemiec – wyjaśniał politolog.
REKLAMA
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
Rozmawiał Michał Walczyk.
Polskie Radio 24/PAP/IAR
--------------------------
REKLAMA
Data emisji: 23.10.2018
Godzina emisji: 13.35
Polecane
REKLAMA