Warszawa wspiera Tbilisi
Sejm kierując się „duchem solidarności pomiędzy narodami Polski i Gruzji, w 10. rocznicę zbrojnej agresji rosyjskiej na niepodległe państwo gruzińskie, pragnie upamiętnić te tragiczne wydarzenia” - głosi uchwała Izby, przyjęta we wtorek podczas pierwszego dnia 70. posiedzenia. W Polskim Radiu 24 komentarz dr Ryszarda Żółtanieckiego, byłego dyplomaty.
2018-10-24, 15:05
Posłuchaj
W dokumencie wskazano, iż „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przypomina pierwszą w powojennej historii Europy militarną agresję sąsiedniego kraju na suwerenne państwo i trwającą po dziś okupację jego terytoriów, jak również historyczną wizytę śp. prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi 12 sierpnia 2008 r., która była bezprecedensowym wyrazem wsparcia niepodległości Gruzji”.
W uchwale zaznaczono również, że Sejm sprzeciwia się „wszelkim działaniom, które mają na celu ingerencję w suwerenne prawo władz w Tbilisi do sprawowania zwierzchnictwa nad terytorium Gruzji oraz zdecydowanie potępia zabójstwa, porwania, stosowanie tortur i inne akty przemocy wobec obywateli gruzińskich na terytoriach okupowanych”.
Dr Ryszard Żółtaniecki mówił o aspiracjach europejskich Gruzji i Ukrainy. – Pamiętajmy, że Condoleezza Rice podczas swojej wizyty w Kijowie w zasadzie złożyła twardą obietnicę przyjęcia Ukrainy do NATO. Ukraina była jedynym krajem, mówię o Majdanie, w którym młodzi Europejczycy byli gotowi zginać i ginęli w imię wartości europejskich. Gruzja, która ma bardzo bogate korzenie europejskie, również była krajem, które miała takie aspiracje. Przez ostatnie lata zdarzyło się dużo złego. Europa i świat mają krótką pamięć, pewne rzeczy, które są skandaliczne, bulwersujące, takie jak aneksja Krymu, wojna z Gruzją, zostają bardzo szybko zapominane. Trzeba światu przypominać co się zdarzyło. Jednocześnie należy podkreślić, że Putin odniósł ogromny sukces polityczny, wschodnia granica Ukrainy, mimo agresji, nie została przesunięta. Podobnie stało się z Abchazją i Osetią Południową, zgodnie z prawem międzynarodowym to jest teren Gruzji, ale de facto granica tam nie istnieje. A przecież nikt poważny nie przyjmie do Unii Europejskiej, NATO czy innej organizacji międzynarodowej, kraju, który nie ma ustabilizowanej granicy – zauważył Gość PR24.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
PR24/ka
____________________
Data emisji: 24.10.2018
Godzina emisji: 14:06
REKLAMA
REKLAMA