Co nowego wniesie przesłuchanie byłej wiceminister finansów?

Od rana trwają obrady komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT. Posłowie przesłuchują Elżbietę Chojnę-Duch, byłą podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Urzędniczka odpowiadała przez pół roku m.in. za funkcjonowanie departamentu podatkowego. Do sprawy odnieśli się w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekspert prawa podatkowego i Dominik Mazur z Fundacji Republikańskiej.

2018-11-21, 14:36

Co nowego wniesie przesłuchanie byłej wiceminister finansów?
Była podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Elżbieta Chojna-Duch (L) zeznaje przed sejmową Komisją Śledczą. Foto: PAP/Piotr Nowak

Posłuchaj

21.11.18 prof. Witold Modzelewski: "Zeznania wiceminister mają duże znaczenie, bo pochodzą od świadka zdarzeń (...)".
+
Dodaj do playlisty

Podczas przesłuchania Elżbieta Chojna-Duch mówiła, że zwracała uwagę na część pomysłów komisji „Przyjazne państwo”, które uszczuplały dochody budżetu. Wiceminister podkresliła, że rozwiązania proponowane przez posłów z komisji „Przyjazne państwo” kierowanej przez Janusza Palikota, pomagały przedsiębiorcom, ale szkodziły dochodom budżetu. Dodała, że trudno było ocenić skalę uszczupleń podatkowych, ponieważ wiedza na ten temat była znana 2 lata po wykonaniu budżetu na dany rok.

– Zeznania pani wiceminister nie były specjalnie zaskakujące. Mają one taki walor, że pochodzą od świadka, który widział różne procedery z bliska. Ma to zupełnie inną wartość dowodową. Waga zeznań pani wiceminister jest nieporównywalnie większa niż wypowiedzi różnych ekspertów, którzy widzieli pewne zjawiska z zewnątrz – wskazał prof. Witold Modzelewski.

Poseł Marek Jakubiak pytał byłą wiceminister finansów o to, dlaczego w 2010 roku trafiła do Rady Polityki Pieniężnej. Profesor Chojna-Duch zapytała, czy może nie odpowiadać na to pytanie, po czym dodała, że prawdopodobnie była zbyt wojownicza, co wynika z jej charakteru, wiedzy i wcześniejszego doświadczenia. Była wiceszefowa resortu powiedziała, że nadzorowała departamenty podatkowe przez kilka miesięcy.

– Prace komisji ds. wyłudzeń podatku VAT są czymś przełomowym. Na podstawie zeznań, które padły przed jej członkami mówi się już przecież o bezpośrednim i świadomym pozwalaniu na zjawiska, do których nie powinno dojść. Padają konkretne nazwiska i ukazywane są pewne mechanizmy. Przerażające jest to, że możemy usłyszeć, jak rozwiązywano sprawy budzące największe kontrowersje, czyli luki i karuzele VAT-owskie. Wycofywano się z działań, które mogły zatrzymać przestępcze procedery – wskazał Dominik Mazur.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

--------------------------------

Data emisji: 21.11.2018

Godzina emisji: 13.36

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej