Przyszłość energetyczna Polski. "Tani węgiel to mit"
- Mitem jest to, że węgiel w Polsce jest tani. Tańszy jest ten z Rosji. Gdyby działać czysto komercyjnie, należałoby zacząć eksportować węgiel z Rosji, co niekoniecznie jest zgodne z polityką bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Krystyna Bobińska, ekspert ds. energetyki (Instytut Sobieskiego). Gościem PR24 był też Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
2018-11-30, 14:50
Posłuchaj
Polska energetyka wciąż w dużym stopniu opiera się na węglu. Istnieją jednak plany, które zakładają zwiększenie udziału innych źródeł energii.
- Do 2040 roku Polska ma mieć elektrownię jądrową, z której mamy czerpać 18 proc. energii elektrycznej. Taki sam odsetek energii ma pochodzić z elektrowni wiatrowych, usytuowanych na morzu. Obecnie elektrownie wiatrowe dają 9 proc. produkcji energii – zaznaczyła Krystyna Bobińska.
Według Marcina Roszkowskiego projekt importu surowców energetycznych inna droga niż lądowa jest przełomowy. - Dzięki temu nie jesteśmy uzależnieni od Rosji. Żeby gaz mógł płynąć z innego kierunku trzeba zbudować realną infrastrukturę. To zajmuje lata. Długie kontrakty z Gazpromem były takie długie pod pretekstem, że takiej infrastruktury Polska nie posiada - zauważył prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/bartos
----------------------
Data emisji: 30.11.2018
REKLAMA
Godzina emisji: 14.06
REKLAMA