Mateusz Szymański: w Solidarności jest przestrzeń do pracy dla młodych

2018-12-30, 14:05

Mateusz Szymański: w Solidarności jest przestrzeń do pracy dla młodych
mat. ilustarcyjne. Foto: pixabay /CC0

- Młodzi ludzie nie wykorzystują potencjału, który jest w życiu związkowym. – mówił w Polskim Radiu 24. Mateusz Szymański z Forum Młodych NSZZ Solidarność.

Posłuchaj

30.12.18 Społeczny punkt widzenia. Młodzi na rynku pracy
+
Dodaj do playlisty

Gość audycji zwracał uwagę na szanse, jaką daje młodym ludziom zaangażowanie się w działalność związkową. -  Młodzi mają określone problemy na rynku pracy. Szczególnie widoczna jest w naszym kraju niska jakość zatrudnienia, około 50 proc. młodych osób pracuje na tzw. umowach śmieciowych, inną kwestią są niskie zarobki, co jest szczególnie dotkliwe przy pracy na tego typu umowach. Młodzi ludzie nie wykorzystują potencjału, który jest w życiu związkowym. Jest oczekiwanie by byli bardziej aktywni w dialogu społecznym, zajmowali stanowiska do różnego rodzaju ustaw, które ich bezpośrednio dotyczą. Z ich perspektywy ważne jest, aby to, co przygotują było brane pod uwagę, by mogli o tym mówić na forach krajowych, w przypadku NSZZ Solidarność byłaby to Komisja Krajowa. W Solidarności jest moim zdaniem przestrzeń do pracy i otwarcie ze strony starszych liderów i władz związku, zawsze apeluję do moich rówieśników i rówieśniczek, aby korzystali z tego jak najbardziej, to w ich interesie jest, aby ten związek w przyszłości sprawnie funkcjonował -.

W rozmowie poruszono także postulaty zawarte w "Pakiecie na rzecz młodych", który przygotowało Forum Młodych NSZZ Solidarność. Propozycje nowych uregulowań dotyczących rynku pracy były przedmiotem dyskusji m.in. z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - W naszym projekcie zwracamy uwagę na szereg różnych kwestii, np work-life balance, czyli godzenie życia zawodowego z rodzinnym. Zmieniają się realia rynku pracy, nowe technologie powodują, że nawet w wolnym czasie jesteśmy zaangażowani w aktywność zawodową. Pracodawcy byli przez długie lata przyzwyczajeni do dyspozycyjności pracownika, lata 90-te i początek tego wieku zmuszał do takich zachowań. Dzisiaj młodzi widząc sytuację na rynku pracy mają inna oczekiwania, które nie są jednak wygórowane, np. umowa o pracę czy jej przewidywalność - zaznaczył Mateusz Szymański.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 30.12.2018

Godzina emisji: 13:35

Polecane

Wróć do strony głównej