X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Okoliczności śmierć księży Sylwestra Zycha, Stanisława Suchowolca i Stefana Niedzielaka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 10:15
Kapłani zamordowani przez "nieznanych sprawców" w przededniu obrad Okrągłego Stołu. Do dzisiaj nie wyjasniono kto stał za śmiercią duchownych. Gościem Polskiego Radia 24 był Patryk Pleskot, historyk.
Audio
Fragment akt dotyczący śmierci ks. Stefana Niedzielaka
Fragment akt dotyczący śmierci ks. Stefana NiedzielakaFoto: ipn.gov.pl

16.09.1988 rozpoczynają się rozmowy w Magdalence. W nocy 20.01.1989 zamordowany zostaje księdz Stefan Niedzielak. Tydzień później, 29.01.1989, po wznowieniu kolejnej tury rozmów, ofiarą morderstwa został kolejny ksiądz, kapelan białostockiej Solidarności, ks. Stanisław Suchowolec. Dziesięć dni później rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu. Trzy miesiące po zakończeniu obrad zginą kolejny kapłan, ksiądz Sylwester Zych.

Patryk Pleskot stwierdził, że można dostrzegać koincydencję tych wydarzeń. – Należałoby postawić pytanie, komu miałoby to służyć. Z jednej strony władza mogła chcieć pokazać, że kontroluje sytuację, ale pamietajmy, że Kiszczak i Jaruzelski prą do Okrągłego Stołu, widząc w jego obradach możliwość pozostania przy władzy. Można rozważyć, czy nie było to działanie grupy działaczy partyjnych, aparatu bezpieczeństwa który poczuł się zagrożony w swoich interesach - zauważył.

Rozmawiał Robert Tekieli.

Więcej w zapisie audycji.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 13.01.2019

Godzina emisji: 08:37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk IPN: odpowiedzialność za śmierć ks. Jerzego Popiełuszki ponoszą Kiszczak i Jaruzelski

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 14:54
Minęły 34 lata od porwania i morderstwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. 19 października 1984 roku pracownicy ówczesnego MSW skatowali duchownego, a jego ciało wrzucili do Wisły we Włocławku. Na temat kulis tego wydarzenia mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Łatka z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Sumliński: ksiądz Jerzy Popiełuszko nie zginął 19 października

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 19:59
Od zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki minęły 34 lata, jednak okoliczności tej wstrząsającej zbrodni nadal budzą wątpliwości. Wątpliwa może być nawet oficjalna data śmierci księdza Jerzego - 19.10.1984. Gościem Polskiego Radia 24 był dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński, autor książek na temat kulis mordu na księdzu Popiełuszce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prok. Andrzej Witkowski: wyśmiewano mnie za ustalenia ws. śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 17:10
- Dowody, które jednoznacznie wskazują na inny przebieg zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki pojawiły się już w 2002 roku - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prokurator Andrzej Witkowski, który w swojej karierze dwukrotnie badał sprawę morderstwa kapelana "Solidarności".  W obu przypadkach, w latach 1990-1991 i 2000-2004, był odsuwany od śledztwa.
rozwiń zwiń