X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jaki będą skutki brexitu? "Brytyjczycy sami odebrali sobie część rynku"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 14:40
Brytyjski rząd sporządził w raport, w którym czytamy, że spełnienie się czarnych proroctw rynków i wyjście Londynu ze struktur Wspólnoty bez żadnej umowy, skutkowałyby w ciągu kolejnych 15 lat PKB niższym o 9,3 proc. - Myślę, że wszelkie prognozy dotyczace tak odległego czasu są obarczone wielkim ryzkiem błedu, bo nikt z nas nie wie, jak będzie wygladał wtedy świat - komentował na antenie Polskiego Radia 24 Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej. O sprawie mówił także dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS.
Audio
  • 17.01.19 Marek Kłoczko: Brytyjczycy sami odebrali sobie część rynku
  • 17.01.19 Dr Paweł Kowalski: Jaki będą skutki gospodarcze brexitu?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Flickr/Girard At Large

- Sam fakt brexitu jest bardziej niekorzystny dla Polski, niż dla Wielkiej Brytanii. Tracimy sojusznika, który był naszym partnerem handlowym. Z drugiej strony musimy wiedzieć, że cały polski eksport do Wielkiej Brytanii to ok. 6 proc. naszego eksportu. Nie można zakładać, że zniknie on z dnia na dzień - powiedział Marek Kłoczko - Trwa dyskusja, jak szybko Wielka Brytania dopasuje się do nowych warunków - dodał. 

- Dzisiaj najbardziej realistyczną strategią, po utrzymaniu fotela przez Theresę May, będzie próba przedłużenia terminu brexitu.  Premier Wielkiej Brytanii tego nie powie, ale jeśli te negocjacje z partiami będą faktycznie przebiegać w sposób perspektywiczny, to zwróci się ona o jego przedłużenie. Dzisiaj nie do końca wierzę w skuteczność dojścia do rozwiązania, które zadowoli zarówno Wspólnotę, jak i Wielką Brytanię - komentował dr Paweł Kowalski.

Skrajny scenariusz wyjścia z UE bez umowy, skutkowałyby w ciągu kolejnych 15 lat PKB niższym o 9,3 proc., niż gdyby brexitu nie było. Wejście w życie wynegocjowanej z UE umowy obniżyłoby PKB o 3,9 proc.." - piszą ekonomiści PKO BP.

- Wydaje mi się, że twardy brexit nie leży bardziej w interesie Unii Europejskiej niż w Wielkiej Brytanii. Michel Barnier był bardzo zręcznym negocjatorem ze strony Wspólnoty i ograł trochę premier May. Siłą rzeczy, rola Londynu, jako centrum finansowego nieco się umniejszy, ale Unia będzie mogła eksportować swoje towary tak, jak do tej pory i uzyskiwać dużą nadwyżkę finansową - mówił Kłoczko.

- Twardy brexit będzie się wiązał z negatywną sytuacją, zarówno dla Unii, jak i Wielkiej Brytanii, bo z racji geograficznej są to dla siebie bardzo ważni partnerzy handlowi. Rozsądne wydaje się być rozwiązanie, mówiące o pozostaniu we wspólnej przestrzeni celnej. Pytanie tylko, jak odniesie się do tego Europa - mówił dr Paweł Kowalski.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Michał Walczyk.

PR24

______________________

Data emisji: 17.01.19

Godzina emisji: 13:05


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak