Warszawska reprywatyzacja. Co udało się ustalić w sprawie przestępczego procederu?
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział kolejne zatrzymania i wnioski o areszt w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. Jakie ustalenia zapadły do tej pory? Do jakich wniosków doszli członkowie komisji weryfikacyjnej i przedstawiciele miejskich stowarzyszeń? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Jan Popławski z ruchu Miasto Jest Nasze.
2019-02-07, 12:01
Posłuchaj
Cały czas trwają śledztwa dotyczące bezprawnego przejmowania stołecznych nieruchomości. Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że toczy się obecnie 200 postępowań, w których wyłudzenia szacowane są na kwotę 3 mld zł. Jan Popławski zwrócił uwagę, że sprawa tzw. dzikiej reprywatyzacji dotyczy majątku Warszawy, jaki został w bezwzględny sposób rozkradziony.
– Jest to mienie publiczne, czyli można powiedzieć, że okradzeni zostali mieszkańcy stolicy. Kluczową do wyjaśnienia jest rola byłej prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przecież jej rodzina osobiście była zaangażowana w reprywatyzację jednej z kamienic. Ponadto osobiście, przez wiele lat, nadzorowała Biuro Gospodarki Nieruchomościami, w którym działał przestępczy proceder – wskazał Jan Popławski.
Nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji badają członkowie komisji weryfikacyjnej. Jedną z ostatnich osób, które zostały przez nich przesłuchane, jest adwokat Robert Nowaczyk, kluczowa osoba dla wyjaśnienia sprawy. – Przy najważniejszych pytaniach odmawiał odpowiedzi i zeznań. Zasłaniał się przy tym swoim interesem. Doprowadził on do zreprywatyzowania ponad 50 kamienic. To, co zeznał, należałoby skonfrontować ze słowami Jakuba R., głównego oskarżonego – dodał rozmówca Polskiego Radia 24.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
----------------------------------
Data emisji: 7.02.2019
Godzina emisji: 10.09
Polecane
REKLAMA