"Gdzie jest pan Cogito". Miedzy Europą chrześcijańską a laicką

- Czy pożar Notre Dame jest symbolem nowych czasów będą mogli ocenić nasi potomkowie,  natomiast sam fakt, że pojawiają się takie wrażenia i domysły, jest znakiem ogromnego niepokoju i zamieszania w czasach w których żyjemy. Niepokoju moralnego i zaniku wartości, które wydawały się niewzruszone – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski. O znaczeniu chrześcijaństwa w dziedzictwie duchowym Europy dyskutowali także ks. Prof. Piotr Mazurkiewicz (UKSW), Jakub Majmurek (krytyka Polityczna), Dr Tymoteusz Zych (Ordo Juris).

2019-04-20, 19:55

"Gdzie jest pan Cogito". Miedzy Europą chrześcijańską a laicką

Posłuchaj

20.04.19 "Gdzie jest pan Cogito"
+
Dodaj do playlisty

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz przypominał o laicyzacji Francji. – Stosunkowo niedawno wydano we Francji przepisy zabraniające noszenia w szkołach tzw. ostentacyjnych symboli religijnych, co do tyczy także krzyża. Mamy niewątpliwie do czynienia we Francji z kolejnym echem rewolucji francuskiej. Dlatego pewne wydarzenia odczytujemy jako symbole, ponieważ stoi za nimi pewna rzeczywistość, zarówno ludzi modlących się na ulicy, jak i laickiego społeczeństwa – komentował.

Jakub Majmurek przyznał, że katedra to arcydzieło sztuki sakralnej i ważny symbol europejskiej historii. – Kiedy jednak słyszę apokaliptyczne interpretacje, które mówią że jest to znak upadku Zachodu i cywilizacji chrześcijańskiej to czuje potrzebę polemiki. Katedry paliły się także w Polsce, jakiś czas temu spłonęła zabytkowa katedra w Gorzowie Wielkopolskim i nie wysnuwaliśmy wtedy teorii, że jest to znak upadku Kościoła. Wypadki budowlane zdarzają się niestety także w obiektach o niezwykle dużym znaczeniu symbolicznym, historycznym czy kulturowym. Rzeczywistość jest całkowicie obojętna na nasze pragnienia wobec nawet najbardziej znaczących symboli – zaznaczył.

Dr Tymoteusz Zych zwrócił uwagę na głosy we Francji odnoszące się do kształtu przyszłej odbudowy katedry Notre Dame. - Poważni komentatorzy we francuskim życiu publicznymi mówią, że Notre Dame może zostać odbudowany jako centrum wielokulturowe, mającego stanowić przejaw dziedzictwa wszystkich Francuzów  Prezydent Emmanuel Macrone mówi że budynek zostanie odbudowany jako "jeszcze piękniejszy" czyli inny niż dotychczas, a premier mówi o konkursie na rekonstrukcję architektoniczną. Taka dyskusja jest możliwa tylko we Francji, gdzie od 1905 r kościoły zostały odebrane Kościołowi katolickiemu, są one oczywiście używane do celów religijnych, ale prawo własności należy do państwa – podkreślał gość audycji.

Więcej w zapisie audycji.

REKLAMA

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 20.04.2019

Godzina emisji: 18.06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej