Dr Andrzej Pukszto: na Litwie coraz bardziej dostrzegane jest znaczenie Konstytucji 3 maja
- Historiografia litewska przez wiele lat pomijała znaczenie Konstytucji 3 maja. Ostatnio jednak dużo się mówi o tej rocznicy i część litewskich polityków jest skłonna ustanowić 3 maja świętem i dniem wolnym od pracy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Pukszto, politolog z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.
2019-05-03, 09:47
Posłuchaj
3 maja 1791 Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".
Powiązany Artykuł
Konstytucja 3 maja - dzieło oświeconych monarchistów
- Coraz bardziej na Litwie dostrzega się wagę Konstytucji 3 maja i rolę tych wydarzeń. Coraz większe jest też przywiązanie do dziedzictwa Rzeczpospolitej Obojga Narodów - zauważył prof. Andrzej Pukszto. Politolog przypomniał jednak, że problemy historycznego postrzegania Rzeczpospolitej Obojga Narodów wzięły się z dwudziestolecia międzywojennego i konfliktu polsko-litewskiego o Wilno. - Wówczas historiografia litewska pokazywała, że okres suwerenności zamyka Unia Lubelska - dodał.
Gość programu zaznaczył, że w niektórych Litwinach jest przeświadczenie, że Konstytucja 3 maja zatwierdziła likwidację Wielkiego Księstwa Litewskiego. - Jest to jednak bardzo duże uproszczenie - komentował prof. Andrzej Pukszto.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Rozmawiał Kamil Zalewski.
Polskie Radio 24/jp
------------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 3.05.2019
Godzina emisji: 8.35
REKLAMA