Dzień Wolności Podatkowej. "Zaczynamy pracować na własne potrzeby"

- Dzień Wolności Podatkowej to umowna data, po której zaczynamy pracować na własne potrzeby, na nasze wydatki - powiedział w Polskim Radiu 24 Ireneusz Jabłoński, ekspert Centrum Adama Smitha.

2019-06-06, 16:00

Dzień Wolności Podatkowej. "Zaczynamy pracować na własne potrzeby"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com

Posłuchaj

06.06.2019 Ireneusz Jabłoński o Dniu wolności podatkowej
+
Dodaj do playlisty

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada 8 czerwca, w 159 dzień w roku, dwa dni później niż w ubiegłym roku. Oznacza to, że na opłacenie wszystkich podatków pracujemy 158 dni - poinformowało w czwartek Centrum im. Adama Smitha. 

Dzień wolności podatkowej jest "symbolicznym momentem, gdy przestajemy pracować dla rządu, a zaczynamy pracować dla siebie i dla naszych rodzin" - definiuje Centrum im Adama Smitha. Najpóźniej dzień ten wypadł w 1995 r. - 6 lipca, a najwcześniej - w ubiegłym roku, gdy obchodziliśmy go 6 czerwca. 

Do obliczenia Dnia wolności podatkowej, jak wyjaśnia Centrum, służy relacja udziału wszystkich wydatków sektora publicznego (tj. budżet państwa, wydatki samorządów, rządowe fundusze celowe itp.) do Produktu Krajowego Brutto, który w 2019 roku wyniesie w Polsce 43,3 proc. 

- To umowna data, po której zaczynamy pracować na własne potrzeby, na nasze wydatki. Ważnym elementem jest osadzenie nie tylko samego Dnia wolności podatkowej w kalendarzu, oczywiście im bliżej nowego tym lepiej. Dziś ogłaszaliśmy ten dzień po raz 26. W 1994 roku ten dzień przypadł na 1 lipca. Wzrost wydatków państwa w stosunku do ubiegłego roku wyniesie 94 miliardy. Tylko 54 proc. Polaków w wieku produkcyjnym jest aktywnych zawodowo - powiedział Ireneusz Jabłoński, ekspert Centrum Adama Smitha.

REKLAMA

Gość Polskiego Radia 24 poruszył także temat Trójmorza. - Dla Polski strategicznym kierunkiem powinien być kierunek Północ-Południe, ponieważ jesteśmy ważnym elementem tej drogi i możemy być ważnym centrum dzielącym tę drogę. Powinniśmy także robić jak najlepsze interesy z niemiecką gospodarką  - mówił ekspert Centrum Adama Smitha.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/dn/PAP

REKLAMA

-------------------

Data emisji: 06.06.2019

Godzina emisji: 15.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej