W powstaniu ginęły całe rodziny. O jego uczestnikach trzeba pamiętać cały rok
W Polskim Radiu 24 gościł Patryk Markuszewski, organizator akcji "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich". W związku z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego gość opowiedział o początkach akcji i jej rozwoju.
2019-08-02, 11:06
Posłuchaj
Organizator kampanii "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich", Patryk Markuszewski, przypomniał jej początki. Jak wyjaśnił, wszystko zaczęło się od potrzeby dbania o nagrobki powstańców.
Powiązany Artykuł
Paweł Ukielski: Niemcy nie odpowiedzieli za zbrodnie popełnione podczas powstania
- Akcja na samym początku miała na celu promować zbiórkę na renowację i odbudowę zniszczonych i zapomnianych mogił powstańczych. Miała pokazywać, jak ważne jest to, żebyśmy wspierali takie zbiórki, ponieważ w Powstaniu Warszawskim ginęły całe rodziny. Wielu z tych poległych nie ma nikogo bliskiego, kto mógłby się zaopiekować takimi grobami - opowiadał Patryk Markuszewski.
Pamięć o powstańcach potrzebna jest przez cały rok
Kiedy akcja się rozwinęła, przyszedł czas na kolejne kroki. Organizatorzy postanowili wcielić w życie hasło całej kampanii, czyli promować pamięć o uczestnikach powstania przez cały rok.
- Często jest tak, że w okolicach 1 sierpnia wszyscy pamiętamy, natomiast im dalej, później kończy się sierpień, wrzesień, niestety ci powstańcy powoli przestają już być tacy ważni. I nam zależy na tym, żeby pokazywać, że oni są wśród nas wciąż, że jesteśmy pewnie ostatnim pokoleniem, które może dotknąć tej żywej historii, i że powinniśmy zrobić wszystko, żeby o nich dbać jak najlepiej, bo to jest nasz skarb narodowy - powiedział Patryk Markuszewski.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Janina Jankowska ps. Jasia: okupacja była dla nas mordęgą
Stwierdził, że czasami potrzeby są naprawdę niewielkie - być obok, spotkać się, potrzymać za rękę. Czasami jednak konieczne są znacznie większe, także instytucjonalne działania.
Co popycha do takiej działalności?
Patryk Markuszewski wyjaśnił także, dlaczego w ogóle zajął się tematyką Powstania Warszawskiego i wsparciem powstańców. Podobnie jak wielu innych Polaków, którzy decydują się na zaangażowanie w działalność historyczną, także jego popchnęła historia rodzinna.
Organizator akcji "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich" wspominał swojego dziadka, który brał udział w powstaniu, a którego nie miał nigdy okazji poznać. Swoją działalność rozpoczął od współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego jako wolontariusz, później zaś zaczął angażować się w kolejne działania.
REKLAMA
Rozmawiał Antoni Opaliński.
***
Data emisji: 02.08.2019
Godzina emisji: 10:07
REKLAMA
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA