X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekonomista Marek Zuber: brak deficytu budżetowego nie jest w Europie niczym nadzwyczajnym

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:45
- Od 2014 roku jesteśmy jako Polska w dobrym czasie gospodarczym. Zrównoważony budżet nie byłby czymś nadzwyczajnym patrząc na Europę, byłoby to nadzwyczajne patrząc na Polskę - mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 ekonomista Marek Zuber.
Audio
Ministerstwo Finansów.
Ministerstwo Finansów.Foto: Wikimedia Commons/Adrian Grycuk

Budżet państwa 2020 roku ma być zrównoważony – dowiedziała się "Rzeczpospolita" ze źródeł zbliżonych do rządu. Projektem ustawy budżetowej ma we wtorek zająć się Rada Ministrów.

"Ma to być pierwszy w historii ostatnich 30 lat plan finansowy, w którym założono, że kasa państwa będzie zrównoważona. To znaczy, że nie trzeba będzie pożyczać pieniędzy, by móc zrealizować wszystkie konieczne wydatki" - podał dziennik.

"Dotychczas wszystkie budżety opierały się na deficycie zarówno, jeśli chodzi o projekt jak i wykonanie" - przypomina "Rzeczpospolita".

"Budżet bez deficytu to ambitne zamierzenie w sytuacji, gdy w przyszłym roku mają być realizowane kosztowne obietnice wyborcze w ramach tzw. piątki Kaczyńskiego, tym bardziej, że tempo wzrostu gospodarczego ma być niższe niż obecnie" - napisano w artykule.

- Zrównoważony budżet to tyle wydatków, ile dochodów. To nie jest nadzwyczajna sytuacja. Jesteśmy od 2014 roku w dobrym czasie gospodarczym. Rumunia w II kwartale 2017 roku odnotowała 9 proc. wzrostu PKB - zarysował Marek Zuber istotę zachodzących procesów gospodarczych.

- W roku 2018 14 krajów miało nadwyżkę budżetową czy zrównoważony budżet. Wstępujemy do grona takich państw. To byłby pierwszy taki przypadek w ogóle przez te 30 lat po zmianach ustrojowych w Polsce - powiedział Marek Zuber. Jak zauważył ekspert, zrównoważony budżet, to "nie byłoby coś nadzwyczajnego patrząc na Europę, byłoby to nadzwyczajne patrząc na Polskę. - A czy to się w ogóle wydarzy – poczekajmy. Sam nie do końca wierzę w to zero w przyszłym roku, ten zupełny brak deficytu - stwierdził Marek Zuber, który dodał, że jeśli zrównoważony budżet stanie się faktem, to "wpływ na tą sytuację będzie miał m.in. jednorazowy czynnik". - Mowa o dokończeniu reformy OFE i kwocie, która z tego tytułu jednorazowo zasili budżet - powiedział Marek Zuber.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Rozmawiał: Antoni Trzmiel

Polskie Radio 24/tb/IAR/PAP

---------------------

Data emisji: 26.08.2019

Godzina emisji: 14.09

tb/IAR/PAP

Czytaj także

Prof. Witold Modzelewski: linia obrony Pawła Grasia jest zaskakująca

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 16:00
Paweł Graś w czwartek zeznawał przed komisją ds. wyłudzeń VAT. Polityk ten był jednym z najważniejszych współpracowników premiera Donalda Tuska. Zeznania byłego rzecznika rządu w Polskim Radiu 24 komentował prof. Witold Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Modzelewski o luce VAT: mieliśmy do czynienia z państwem patologicznym

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 11:00
- W całym tym okresie 2007 - 2015, którym zajmuje się sejmowa komisja śledcza ds. VAT, zostaliśmy zubożeni bezpornie na kwotę porównywalną ze średnioroczną wielkością budżetu z tamtego okresu. W przybliżeniu, to kwota 250 mld zł. To luka dotycząca podatku VAT, ale komisja zajmuje się też akcyzą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy spraw. Wyłudzenia na podatku VAT

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 14:42
- Zaczęliśmy od ogólnych stwierdzeń. Później wypowiadali się ministrowie i wiceministrowie. Były to ogóły typu, że "wszystko było dobrze" i "wszyscy ciężko pracowali nad zmianami przepisów". Zmian było dużo, ale nie takich, które uszczelniałyby system VAT - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT i akcyzy, Kazimierz Smoliński z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Święcicki: budżet bez deficytu kosztem budżetów samorządowych

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 08:00
- Budżet musi trafić do Sejmu przed 15 września. Zobaczymy, co tam jest? Budżet bez deficytu to sukces. Pytanie, jak jest osiągnięty? - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Święcicki, poseł Platformy Obywatelskiej. W ten sposób polityk odniósl się do nieoficjalnych doniesień nt. projektu ustawy budżetowej na 2020 rok, która zakłada, że kasa państywa będzie zrównoważona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W. Modzelewski: za VAT odpowiadali ludzie, którzy nie mieli o tym pojęcia

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 12:30
- Ludzie, którzy odpowiadali w latach 2007-2015 za podatek VAT i podatek akcyzowy, nie ukrywali swojej niekompetencji. Kryli ją też, jak w przypadku ministra finansów Jacka Rostowskiego, za płytką arogancją - mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista i ekspert od podatków. 
rozwiń zwiń