X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kazimierz Smoliński: Donald Tusk nie zabezpieczył podstawowych interesów państwa

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 10:17
- Premier Tusk powiedział, że wyrzuci pierwszego polityka, który przyjdzie do niego z podwyżką VAT, a sam go podwyższył. Co czwarta złotówka należnego podatku nie wpływała do budżetu. To w skali wyłudzeń niewyobrażalne kwoty - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Kazimierz Smoliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości i wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. VAT. 
Audio
  • 27.08.2019 Kazimierz Smoliński opowiada o skali wyłudzeń podatku VAT w Polsce

- Skierowaliśmy wnioski do prokuratury odnośnie niektórych osób, np. Jana Vincenta Rostowskiego. Donald Tusk nie zabezpieczył podstawowych interesów państwa. On i Ewa Kopacz wiedzieli, że jest źle a jeżeli twierdzą, że nie wiedzieli, to powinni być ukarani za samo zaniechanie. Nie pamiętają oni o dokumentach, które informowały o nieprawidłowościach. Nie było z ich strony żadnych działań, a wręcz działali aby rozszczelniać ten system - podkreślił Smoliński.

Rażące nieprawidłowości

Modzelewski 1200.jpg
W. Modzelewski: za VAT odpowiadali ludzie, którzy nie mieli o tym pojęcia

Jego zdaniem już od dawna alarmowano o nieprawidłowościach, ale rząd PO niczego nie zrobił w tym zakresie. - Komisja Europejska i NIK wielokrotnie zwracały uwagę, że brakuje rozwiązań systemowych. Każde z nich dotyczyło wycinka gospodarki, np. handlu stalą. Podatnik u siebie musiał mieć elektroniczną wersję faktur i w razie czego wysłać ją do kontroli. Dotyczyło to jednak ułamka podatników, natomiast my wprowadziliśmy to dla wszystkich podatników. Komisja Europejska oczekiwała na takie rozwiązanie. Trzeba było jedynie zmienić nazwę, bo PO twierdzi że to ich rozwiązanie - stwierdził poseł.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Kulisy spraw. Wyłudzenia na podatku VAT

- Platforma Obywatelska nie zorientowała się w tym, a nawet wprowadzono za jej rządów rozwiązanie, które polegało na skróceniu zwrotu podatku, żeby czasu na kontrole było jeszcze mniej. Oznacza to w praktyce tyle, że jeżeli wyłudziłem podatek, to gdy mnie zapłano zapłaciłem tylko wartość podatku bez żadnej dodatkowej kary. Dopiero PiS wprowadziło przestępstwo VAT-owskie, a więc dziś za takie wyłudzenie można trafić do więzienia - zaznaczył wiceprzewodniczący.

Pieniądze wywożono w kontenerach

pap Donald Tusk 1200.jpg
Karol Gac o przesłuchaniu Donalda Tuska: obraz z komisji VAT jest taki, że premier nie rządził państwem

- Mieliśmy moment, że importowaliśmy 6 mld telefonów komórkowych, a eksportowaliśmy 9 mld telefonów komórkowych, a do tego dochodziła wewnętrzna konsumpcja. Swego czasu byliśmy największym eksporterem komórek w Unii Europejskiej. Całe przestępstwo polegało na tym, że telefony wyjeżdżały fakturowo za granicę, ale fikcyjnie i to powtarzało się wielokrotnie. Nikt z tym nic nie zrobił, dopiero po dwóch latach wprowadzono odpowiednie regulacje - wskazał gość Polskiego Radia 24.

- Generał Krzysztof Bondaryk na przesłuchaniu stwierdził, że służby namierzyły przestępców wywożących z Polski miliony złotych w gotówce w walizkach lub nawet w kontenerach. Gen. Bondaryka nadzorował Donald Tusk, więc nie może on tłumaczyć się, że nic o tym nie wiedział. Stąd tak czy owak ponosi on odpowiedzialność - twierdzi Kazimierz Smoliński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Polskie Radio 24 / pkr

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Kazimierz Smoliński 

Data emisji: 27.08.2019

Godzina emisji: 09:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Lipiec: mam nadzieję, że ustalenia komisji VAT pojawią się przed Trybunałem Stanu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 18:00
- Podniosę rękę za Trybunałem Stanu dla Donalda Tuska i Ewy Kopacz jeżeli tylko taki wniosek się pojawi. Nie ulega wątpliwości, że sami sobie na to zasłużyli - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lipiec, poseł PiS.
rozwiń zwiń