X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bożena Przyłuska: walczymy o swoją przestrzeń i wolność światopoglądową

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 15:02
- Satysfakcjonującym wynikiem wyborczym będzie dla nas kilkanaście procent, ale mierzymy wyżej. Jeżeli zdołamy dotrzeć z naszymi wartościami do elektoratu, będziemy mieli nawet ok. 20 proc. Naszą przewagą jest autentyczność i wiara w wartości, które głosimy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Bożena Przyłuska, kandydatka do Sejmu z listy Lewicy.
Audio
  • 16.09.2019 Bożena Przyłuska mówi o postulatach programowych lewicy
Bożena Przyłuska
Bożena PrzyłuskaFoto: PR24/AK

Kandydatka zaznaczyła, że Lewica nie porównuje się do Koalicji Obywatelskiej, ani z nią nie rywalizuje. - Nie patrzę na nasz wynik wyborczy jako efekt wyniku z inną partią, tylko jako pochodną tego, czy dotarliśmy do naszego elektoratu. Jesteśmy wrażliwi społecznie i wrażliwi na drugiego człowieka. Mam nadzieję, że wyborcy to docenią - uważa.

Jak przyznała, Lewica nie traktuje także jako polityczną konkurencję partię Zielonych. - Dzielimy bardzo wiele spraw i cieszymy się, że startują, mimo że z list Koalicji Obywatelskiej. Będę cieszyła się, gdy mandat wezmą ludzie, którzy są przywiązani do wartości tych samych co ja, a Zieloni podzielają pewne wartości lewicowe - dodała.

PAP Lewica Razem spotkanie 1200.jpg
Liderki lewicy do Kidawy-Błońskiej: wesprzyj "Pakt dla Kobiet"

Definicja "lewicy"

- Myślę, że mamy kłopot ze zdefiniowaniem pojęcia "lewica". W warunkach polskich to w sferze obyczajowej progresywne postrzeganie pewnych spraw jak np. praw człowieka rozumianych jako praw kobiet. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło w tym zakresie mnóstwo szkodliwych zmian, np. zakazało antykoncepcji awaryjnej i dostępu do niej bez recepty. Ta partia próbuje cofnąć postęp w nauce, w którą my wierzymy. Uważamy, że kobiety mają pełne prawo do nowoczesnej antykoncepcji takiej samej, jaka jest w Europie - podkreśliła rozmówczyni. 

Jej zdaniem podstawowym prawem kobiety jest decydowanie o sobie podczas ciąży. - Zgodnie z obowiązującym nas prawem człowiek to ktoś, kto się urodził i dziecko w tym momencie pojawia się w sferze prawnej. Ciąża jest stanem kobiety i dopóki jest w tym stanie, powinna mieć decydujący głoś czy chce lub nie chce być w tym stanie. Pojęcie człowieka możemy zdefiniować w świetle prawa. Tworzą go narodziny, wcześniej natomiast jest płodem i należy się trzymać pojęć biologicznych. Musimy uznawać pewne pojęcia za pewniki - twierdzi Bożena Przyłuska.

Liberadzki.jpg
Prof. Liberadzki: nie wiem, czy w Polsce funkcjonuje lobby LGBT

"Nie walczymy z wiarą"

Zapytana o postulaty światopoglądowe kandydatka do Sejmu wskazała, że działaczom Lewicy chodzi przede wszystkim o uczynienie Polski państwem świeckim. - Kler to ogół duchownych. Nie walczymy z wiarą, z Bogiem czy Kościołem. Walczymy o swoją przestrzeń i swoją wolność światopoglądową, którą gwarantuje nam konstytucja. Chcemy państwa wyznaniowego. Nie mamy zamiaru zakazywać jakichkolwiek obrzędów religijnych, jeśli odbywają się w sferze kościelnej, ale niedopuszczalne jest to, aby uroczystości kościelne odbywały się podczas uroczystości państwowych. Skandalem jest to, że duchowni są na jakichkolwiek uroczystościach państwowych - przyznała.

- Obecnie mamy nagonkę na gejów i lesbijki, którą prowadzi PiS i Kościół. Jest to straszna sytuacja. Kościół podsyca nienawiść do tych osób, a PiS wtóruje Kościołowi lub też Kościół PiS - zauważyła gość Polskiego Radia 24.

***

Więcej w nagraniu. 

Rozmawiał Antoni Trzmiel

Data emisji: 16.09

Godzina emisji: 14.09

PR24 / pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tylko 14 kobiet na "jedynkach" list Lewicy. Najmniej z SLD

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 08:52
Politycy, którzy tworzą Komitet Wyborczy SLD wielokrotnie podkreślali, że na listach utrzymany jest parytet. Nie jest on jednak zachowany, jeżeli chodzi o "jedynki", bo na 41 okręgów tylko 14 z nich otwierają kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

T. Terlikowski o sprawie prof. Nalaskowskiego: lewica nie chce tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 13:34
- Nowa lewica chce wykluczenia z debaty publicznej tych wszystkich, którzy mają inne zdanie - powiedział publicysta Tomasz Terlikowski, odnosząc się do głośnej sprawy prof. Aleksandra Nalaskowskiego, który został zawieszony na uczelni za krytyczne poglądy nt. LGBT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

R. Biedroń: chcemy zbudować nowoczesne państwo dobrobytu, gdzie wszystkim będzie żyło się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 11:48
- Chcecie, żeby Polska miała taki sam poziom zarobków jak Skandynawia? - pytał Robert Biedroń podczas konwencji "Lewicy" w Poznaniu. Dodał, że "Lewica" zrobi wszystko, żeby kobiety nie były dyskryminowane.
rozwiń zwiń