X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Niższy PIT. Marek Zuber: to realne pieniądze, które zostaną w portfelach

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 14:44
- Cieszę się, że zmniejszono stawkę podatki PIT. Zawsze jest lepiej, gdy podatki stają się niższe. Oznacza to realne pieniądze, które ludziom zostaną w portfelach - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista Marek Zuber.
Audio
  • 20.09.19 Marek Zuber: najbliższe cztery lata będą najlepszym okresem do tego, by państwo inwestowało w rozwój
Marek Zuber
Marek ZuberFoto: PR24/PJ

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy obniżającą podatek PIT z 18 do 17 proc. i podwyższającą koszty uzyskania przychodów. Nowa stawka podatkowa będzie dotyczyć wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym również emerytów, rencistów oraz przedsiębiorców, którzy w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego, czy też ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Prezydent.jpg
Stawka PIT spadnie z 18 do 17 procent. Jest podpis prezydenta

- Uważam, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku byłoby bardziej efektywne, ale i tak cieszę się, że zmniejszono stawkę podatku PIT. Zawsze jest lepiej, gdy podatki stają się niższe. Oznacza to realne pieniądze, które ludziom zostaną w portfelu - powiedział Marek Zuber.

Spółki a CIT

Ekonomista zastrzegł jednak, że te pieniądze nie sprawią, że wzrost gospodarczy poprawi się o punkt procentowy. - To zbyt małe pieniądze, zakładając oczywiście w tej kwestii, że ludzie będą chcieli je wydać - dodał.

W trakcie audycji Marek Zuber odniósł się także do wprowadzonej przez rząd obniżki podatku CIT do 9 proc. Wyjaśnił, dlaczego zrealizowanie tej obietnicy ginie w porównaniu z obniżeniem PIT-u. - Obniżka CIT-u dotyczy tylko małych i średnich firm, które działają jako spółki, np. z ograniczoną odpowiedzialnością. Problem polega na tym, że spółek z o.o. jest bardzo niewiele - zauważył.

Jego zdaniem nie będzie zbyt wielu chętnych, by zdecydować się - jak zachęca rząd - do przekształcenia działalności gospodarczej właśnie w takie spółki. - Nie widzimy takiej tendencji. Dlaczego? Przekształcenie np. jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oznacza dla wielu mniejszych firm znacznie wyższe podatki do zapłacenia. To podatek od firmy, czyli właśnie CIT, czy od dywidendy, jeśli chcemy pobrać daną kwotę pieniędzy z firmy. Myślę, że nie będziemy obserwowali wzmożonego zainteresowania tego typu rozwiązaniami - stwierdził ekonomista.

Inwestycje w rozwój

Gość audycji nawiązał także do rozwoju polskiej gospodarki. Według niego najbliższe cztery lata będą najlepszym okresem do tego, by państwo inwestowało w rozwój. - Jeżeli mamy patrzeć długoterminowo, to by było najlepsze. Nie inwestycje socjalne, że przekazujemy pieniądze i mamy z tego konsumpcję, ale realne, np. w lotniska. Chodzi o inwestycje w takie miejsca i obiekty, które pobudzą u nas wzrost technologiczny - zaznaczył Marek Zuber.

Markiem Zuberem rozmawiał Antoni Trzmiel.

PAP/Polskie Radio 24/bb

-----------------------------------------

Data emisji: 20.09.2019

Godzina emisji: 13:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niższy PIT i mniejszy klin podatkowy oznaczają więcej pieniędzy w portfelach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 19:20
Kto nie cieszyłby się z obniżki podatków. Już wkrótce mają rozpocząć się rządowe prace nad projektem ustawy obniżającej stawki PIT z 18 do 17 procent. O to ile i kto na tym zyska, zapytaliśmy ekspertów podatkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mała rewolucja w rozliczeniach z fiskusem. Każdy będzie miał swoje konto podatkowe

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 11:40
Od nowego roku podatników czekają zmiany przy rozliczaniu się z fiskusem. Każdy ma otrzymać numer indywidualnego konta podatkowego (tzw. mikrorachunku), które będzie służyło do wszelkich rozliczeń dot. PIT, VAT i CIT z urzędem skarbowym.
rozwiń zwiń