X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Dr Maciej Onasz: PiS z szansą na samodzielną większość

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 11:29
- Sondaże różnią się, mamy kilka obrazów, z których można wyciągnąć pewne wnioski: PiS na chwilę obecną ma raczej zapewnioną samodzielną większość, kilka mandatów ponad 231. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, by Zjednoczonej Prawicy udało się uzyskać większość kwalifikowaną - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Maciej Onasz (Uniwersytet Łódzki). 
Audio
Jarosław Kaczyński przemawia podczas konwencji PiS w Nowym Sączu
Jarosław Kaczyński przemawia podczas konwencji PiS w Nowym Sączu Foto: PAP/Grzegorz Momot

Chodzi o większość 60 proc., która pozwala na przełamanie weta prezydenta oraz konstytucyjne dwie trzecie. - Mało prawdopodobne jest, żeby jakiekolwiek ugrupowanie w Polsce zdobyło 307 mandatów. Zamysłem twórców konstytucji z 1997 roku było, by przy zmianach konstytucji szukać szerszego konsensusu. Do dziś odbija nam to się czkawką - powiedział politolog.

Natomiast weto prezydenta pozwala przełamać większość trzech piątych. - De facto nawet bez większości w Senacie i mając przeciwnego sobie prezydenta, umożliwia skutecznie prowadzić rządy - dodał dr Maciej Onasz. 

Sawicki PR24 1200.jpg
Marek Sawicki: dwucyfrowy wynik PSL jest pewny

Dominująca pozycja Koalicji Obywatelskiej na opozycji? 

Jego zdaniem głównym pytaniem w kręgu opozycji jest to, czy Koalicja Obywatelska będzie w stanie utrzymać dominującą pozycję. - Czy PO będzie miała przynajmniej dwie trzecie z mandatów opozycyjnych? Czy będzie w stanie narzucić linię polityczną całej opozycji - tłumaczył. Gość Polskiego Radia 24 podkreślił również, że PSL nie jest pewne, jeśli przekroczy ustawowy próg 5 proc., czy będzie w stanie powołać klub poselski. - Do tego wymaganych jest 15 posłów. Część polityków, którzy wejdą do Sejmu, będzie reprezentować Kukiz'15. Oni nie muszą być chętni, by zasilić klub parlamentarny PSL. Gdyby ludowcom nie udało się utworzyć klubu, to z oczywistych względów spadną w randze politycznej, będą mniej istotnym graczem na płaszczyźnie parlamentarnej - zauważył politolog.

Badana wskazują, że Lewica i Koalicja Obywatelska walczą o ten sam elektorat. - Poparcie bazowe, którego nie są w stanie sobie odebrać, to ok. 28-29 proc. po stronie Koalicji Obywatelskiej i 8-9 proc. dla Lewicy. Jednak ok. 10 proc. elektoratu to wyborcy, którzy są w stanie wybrać jedną z tych opcji. Obecnie wyraźnie lepiej radzi sobie Lewica - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

Więcej w nagraniu. 

Rozmawiał Michał Rachoń

Data emisji: 23.09

Godzina emisji: 9.35

PR24 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Palade: Małgorzata Kidawa-Błońska nie odbierze elektoratu Prawu i Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 16:20
- Ostatni sondaż pokazuje zmniejszającą się różnicę między poparciem dla Koalicji Obywatelskiej a KW SLD - wskazywał w PR24 analityk Marcin Palade. - Słabnie KO i zaczyna gonić ją lewica - dodał.
rozwiń zwiń