Ks. Przemysław Śliwiński: z radością oczekujemy na beatyfikację kard. Wyszyńskiego

- Decyzja papieża Franciszka oznacza zakończenie procesu beatyfikacyjnego. Ostateczny głos w tej sprawie należał właśnie do papieża, który zalecił opublikowanie dekretu potwierdzającego cud za pośrednictwem kard. Wyszyńskiego i będziemy mogli teraz z radością oczekiwać na beatyfikację - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej. 

2019-10-03, 15:07

Ks. Przemysław Śliwiński: z radością oczekujemy na beatyfikację kard. Wyszyńskiego
Kardynał Stefan Wyszyński. Foto: nac.gov.pl

Posłuchaj

03.10.2019 Ks. Przemyslaw Śliwiński o beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego
+
Dodaj do playlisty

- Nie znamy daty uroczystości. Oczekujemy teraz na kolejny komunikat Stolicy Apostolskiej z informacją kiedy, gdzie i kto będzie przewodniczył beatyfikacji. Możemy jednak spodziewać się, że nastąpi ona w Warszawie, co jest marzeniem kard. Kazimierza Nycza i taka też prośba została wystosowana do Watykanu. Zwykle Stolica Apostolska przychyla się do takich próśb - przyznał.

Powiązany Artykuł

pap stefan wyszyński 1200.jpg
"Wielka radość dla Kościoła". Abp Gądecki o zatwierdzeniu cudu kard. Wyszyńskiego

- Jest wiele miejsc, dla których kard. Wyszyński był osobą centralną. To Warszawa, ale także Jasna Góra i Gniezno. Był też administratorem apostolskim na Ziemiach Odzyskanych. Warszawa jest jednak szczególnym miejscem, bo tutaj kard. Wyszyński jest pochowany i tym bardziej zwiększy się tutaj kult modlitewny, gdzie wierni będą chcieli modlić się przy grobie błogosławionego - dodał.

Wyzwanie dla Polski

- Ta beatyfikacja to wyzwanie także dla nas, bo jesteśmy gospodarzami tych miejsc w których przebywał, a jego świętość musimy przekazywać światu. Prymas Wyszyński to kolejna ważna postać z Polski po św. Janie Pawle II. Również ks. Jerzy Popiełuszko oddał swoje życie w imię Chrystusa, nie poddając się temu, że był prześladowany. Kard. Wyszyński praktykował zaś miłość do nieprzyjaciół. Przed swoim aresztowaniem, ale i po nim rozmawiał z władzą, bo wiedział że robi to dla dobra Kościoła i potrafił w pewnym momencie powiedzieć "non possumus" - "nie możemy" - zaznaczył. 

***

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Antoni Trzmiel

Data emisji: 03.10

Godzina emisji: 14.35

REKLAMA

Polskie Radio 24/ IAR/pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej