Rosja na wojnie w cyberprzestrzeni. "Dzielenie społeczeństwa i podkopywanie zaufania do państwa"
- Struktura mediów społecznościowych jest doskonałym narzędziem do budowania polaryzacji i skrajnych emocji. Dzięki temu osiąga się efekt, który był przed rozpowszechnieniem się mediów społecznościowych praktycznie nie do uzyskania - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Fedorowicz (Europejski Kolektyw Analityczny Res Futura).
2025-04-17, 14:12
W 2024 roku odnotowano łącznie ponad 111 tys. incydentów zw. z cyberbezpieczeństwem, co stanowi wzrost o 23 proc. rok do roku - przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jak podkreślił, za większością incydentów stała Rosja i Białoruś.
To nie tylko "twarde" ataki
Michał Fedorowicz zwracał uwagę, że w działaniach prowadzonych przez Federację Rosyjską czy Białoruś na terenie Polski możemy wyróżnić tu dwa typy. - Pierwsze to działania "twarde", dotyczące testowania wytrzymałości krytycznej infrastruktury oraz reakcji władz na dane incydenty. Drugie to bardziej szerokie, trudniejsze do wychwycenia działania operacji informacyjnych, wpływanie na percepcję użytkowników mediów społecznościowych i sieci, tego, jak będą reagowali na odpowiednie komunikaty do nich kierowane - zaznaczył.
Media społecznościowe narzędziem cyberwojny
Ekspert przypominał, że Rosja od dawna testuje metody wpływania na społeczeństwo poprzez media społecznościowe. - Struktura mediów społecznościowych jest doskonałym narzędziem do budowania polaryzacji i do budowania skrajnych emocji. Dzięki temu osiąga się efekt, który był przed rozpowszechnieniem się mediów społecznościowych praktycznie nie do uzyskania. Dziś media społecznościowe w bardzo łatwy sposób pozwalają nas dzielić, ale przede wszystkim podkopywać zaufanie do państwa - podkreślał i wyjaśniał, że łatwo jest manipulować nastrojami społecznymi, gdy zaufanie do organów państwa jest niskie, wtedy incydenty czy awarie dotyczące sieci krytycznej, np. zasilania czy wodociągów, bardzo łatwo mogą doprowadzić do wybuchów paniki i innych zachowań, na których zależy agresorowi.
Czytaj także:
REKLAMA
Według Ministerstwa Cyfryzacji mamy do czynienia z bezprecedensową liczbą incydentów, ataków hakerskich oraz wzmożoną aktywnością zagranicznych grup wpływów, które próbują zakłócić działanie infrastruktury krytycznej. Zespoły reagowania odnotowały blisko sześćdziesięcioprocentowy wzrost poważnych incydentów, które mogły zakłócić działanie instytucji publicznych.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Michał Fedorowicz - kolektyw analityczny Res Futura
Data emisji: 17.04.2025
Godzina emisji: 11.09
Źródło: Polskie Radio 24/ka/kor
REKLAMA
REKLAMA