Wieczór wyborczy Polskiego Radia. M. Suski: wiarygodność to klucz do zrozumienia polityki
- Przede wszystkim dziękuję tym, którzy poszli na wybory, wzrost frekwencji oznacza, że umacnia się demokracja. Wynik jest dobry, zobowiązuje nas do coraz większej pracy i słuchania Polaków. Będziemy analizować błędy i zobowiązujemy się do ciężkiej pracy - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Suski (Prawo i Sprawiedliwość). W debacie wyborczej biorą udział również Julia Zimmerman (KW SLD), Piotr Apel (KW PSL) oraz Dariusz Joński (KW Koalicja Obywatelska).
2019-10-13, 21:25
Posłuchaj
Marek Suski podkreślił, że wiarygodność to klucz do zrozumienia polityki. - Trzeba zobaczyć, ile za słowami jest działania. Jeśli my mówimy, że będzie program 500+, to jest. Nasi przeciwnicy wiarygodność mają na poziomie zera. Pani marszałek Małgorzata Kidawa–Błońska, ma za plecami Sławomira Neumanna, który "rzyga Tczewem" - komentował. Odnosząc się do nadchodzącej kampanii prezydenckiej, poseł przypominał, że Andrzej Duda ma najwyższe sondaże i jest bardzo dobrym prezydentem. - Nie wierzę we wspólnego kandydata opozycji w wyborach prezydenckich - dodał.
Powiązany Artykuł
Exit poll: Prawo i Sprawiedliwość z samodzielną większością
- Należy się cieszyć, że zaufało naszej liście prawie 2 mln osób i to jest więcej niż wcześniej. To znaczy, że ta lista jest najlepsza, nie zawiedziemy - podkreślał Piotr Apel, który zaznaczył, że jest mało prawdopodobne, aby w wyborach prezydenckich jego ugrupowanie poparło kandydata Koalicji Obywatelskiej. Na razie nie ma mowy o współpracy z PiS, bo nie ma wspólnych projektów - stwierdził.
– Dziękuję wszystkim, którzy poszli na wybory, Lewica wraca do Sejmu z dwucyfrowym wynikiem. Powalczymy o państwo prospołeczne i przyjazne obywatelom, upominające się o zapomnianych - mówiła Julia Zimmermann. Komentując nadchodzące wybory prezydenckie, zaznaczyła, że Lewica wystawi swojego kandydata. - O kandydacie będziemy mówić, jak będziemy mieć już właściwą kampanię prezydencką - dodała.
Powiązany Artykuł
Prezes PiS: przed nami zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy
Dariusz Joński dziękował wyborcom. - Ktokolwiek prowadził kampanię bezpośrednią, czuł, że ludzie chcą iść na wybory, że frekwencja będzie wysoka. Głosowanie stało się modne, także wśród młodych - zaznaczył i dodał, że jeśli opozycja myśli o wygranych wyborach prezydenckich to musi dojść do porozumienia co do kandydatki bądź kandydata. - Dopiero zaczną się rozmowy, tylko i wyłącznie porozumienie dałoby szansę na wygraną z obecnym prezydentem.
REKLAMA
Rozmawiała Katarzyna Gójska.
PiS z poparciem 43,6 proc. zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych, co oznacza możliwość samodzielnych rządów - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Kolejne miejsca zajęły KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc.; PSL - 9,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc.
Gdyby takie wyniki potwierdziły się - to według sondażu Ipsos - PiS zdobył 239 mandatów w Sejmie i będzie miał bezwzględną większość. KO będzie miała 130 posłów, SLD - 43, PSL - 34, a Konfederacja - 13. Jeden mandat przypadnie innym komitetom.
Według sondażu Ipsos frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 procent.
REKLAMA
W tym roku Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 88 komitetów wyborczych - 30 komitetów partyjnych, 57 komitetów wyborczych wyborców oraz jeden koalicyjny komitet wyborczy.
Polskie Radio 24/ka
____________________
Data emisji: 13.10.19
Godzina emisji: 21:15
REKLAMA
Polecane
REKLAMA