Ryszard Żółtaniecki: Polska powinna mieć wariant na przetrwanie bez UE i NATO
- Europa gwałtownie traci swoją tożsamość i dynamikę rozwojową. Konieczność innowacyjności i zdynamizowania gospodarki europejskiej głoszone przez Ursulę von der Leyen to nic innego jak puste hasła - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Ryszard Żółtaniecki, były dyplomata.
2019-10-21, 15:32
Posłuchaj
Zdaniem byłego dyplomaty, "Polska powinna mieć wariant na przetrwanie bez Unii Europejskiej i NATO. Nie ma gwarancji na to, że to byty wieczne, które zresztą nie istnieją. Nie starajmy się zadowalać innych za wszelką cenę, do czego mamy skłonność. Musimy wyraźnie zdefiniować nasze interesy, jak np. polską rację stanu. To musi być efekt debaty publicznej".
- Kluczem do perspektywicznego sukcesu Polski jest zamożność. Rzecz w tym, że Polak jest mało ambitny. Chcemy mieć czegoś tylko trochę więcej, a nie mamy tej pozytywnie rozumianej chciwości i łapczywości. Państwo polskie zanikało nie dlatego, że zostało pokonane, ale samo się unicestwiło. Ci, którzy powinni być fundamentem Rzeczpospolitej, stopniowo ją wyprzedawali. Dziś także nierzadko jest większa lojalność wobec własnego stada niż własnego kraju - dodał.
Sytuacja w Rosji i w Hiszpanii
Gość Polskiego Radia 24 odpowiedział na pytanie dlaczego Władimir Putin stale umacnia swoją władzę. - Przynajmniej kilkadziesiąt osób tu w tym studiu wróżyło upadek tego "marginalnego polityka, który nie wiadomo skąd się wziął". Rosja miała już dawno upaść, rozsypać się i zbankrutować, a tymczasem Putin ma się coraz lepiej. Gospodarka nie jest tu istotnym problemem. To, że poziom życia w Rosji spada, to wcale nie przesądza o upadku tego państwa. Rosjanie są dumni z siły własnego państwa - zaznaczył.
Powiązany Artykuł
Higinio J. Sanchez: to konflikt Katalonii z Hiszpanią i podział samych Katalończyków
Jak zaznaczył, "Hiszpania nie odrobiła lekcji po dyktaturze gen. Franco". - Madryt przyzwyczaił się, że gwardia wychodzi na ulicę i tłucze, a oponentów politycznych zamyka się w więzieniu. Wszyscy zapomnieliśmy, że jeszcze w poł. lat 70. XX w. wydawano i wykonywano tam wyroki śmierci z powodów politycznych. Nasi komentatorzy z furią reagują na te wydarzenia, podobnie jak w Unii, a powinniśmy mieć własne zdanie - uważa były dyplomata.
REKLAMA
- Europa gwałtownie traci swoją tożsamość i dynamikę rozwojową. Konieczność innowacyjności i zdynamizowania gospodarki europejskiej głoszone przez Ursulę von der Leyen to nic innego jak puste hasła - podsumował.
***
Rozmawiał Antoni Trzmiel
Polskie Radio 24/pkr
REKLAMA
--------------------------------------
Data emisji: 21.10.2019
Godzina emisji: 14.35
REKLAMA