X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ks. F. Longchamps de Bérier: listopad jest przypomnieniem modlitwy za zmarłych

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 13:42
- Listopad jest tylko przypomnieniem modlitwy za zmarłych. Podobnie rekolekcje przypominają nam jaki jest nasz cel, a dzisiejszy dzień przypomina nam o naszym powołaniu do świętości i na każdym etapie życia możemy wejść na tę drogę świętości. Każdego dnia jesteśmy do tego wezwani - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.
Audio
  • 01.11.2019 Ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier o uroczystości Wszystkich Świętych
Symboliczny grób pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich
Symboliczny grób pary prezydenckiej Lecha i Marii KaczyńskichFoto: PAP/Marcin Obara

- W czasach ateizacji i komunizmu mówiono o "Święcie Zmarłych". Był to dzień wolny od pracy, kiedy można było udać się na groby. Ta nazwa jest adekwatna na dzień 2 listopada, a 1 listopada to uroczystość Wszystkich Świętych. Ta uroczystość bywa przysłaniana przez Dzień Zaduszny, natomiast jest to dzień zwykły, a dziś jest uroczystość - przypomniał ks. profesor.

Refleksje nad przemijaniem

Jak zaznaczył gość Polskiego Radia 24, "listopad skłania nas do tego, by zastanowić się nad przemijaniem. Z punktu widzenia liturgii to także koniec roku liturgicznego. Świętymi są nie tylko ci, których kanonizowano, ale każdy z nas jest powołany do świętości i to konkretny wymiar tej uroczystości. Jeśli stajemy przed grobami zmarłych dzisiaj, powinniśmy patrzeć w tym momencie na nasze własne życie i zdawać sobie sprawę, że ci którzy są po drugiej stronie, mogą modlić się za nas".

śmierć znicz 1200 free.jpg
Ks. Prof. B. Adamczewski: uroczystość Wszystkich Świętych pokazuje naszą przyszłość

- Za granicą ani 1 ani 2 listopada na cmentarzach katolickich często nic się nie dzieje. Są nawet miejsca, gdzie można z różnych powodów palić zniczy. Dla nas zapalenie świecy wiąże się jednak z paschałem, a więc świecą, która mówi o zmartwychwstałym Chrystusie. Tu wszyscy święci są owym światłem. Byłbym za tym, byśmy próbowali przeżywać ten dzień w sposób radosny, ale pamiętając o tym, że to dzień Wszystkich Świętych - uważa.

- Czasami myślimy o wiernych zmarłych, ale pamiętajmy, że nie jest to komunikacja w jedną stronę. Osoby w czyśćcu mogą modlić się za nas, ale to jest przeznaczone na 2 listopada - dodał.

Największy prezent dla zmarłych

- Powinniśmy zastanowić się jak dobrze świętować uroczystość Wszystkich Świętych. Dzisiaj nie ma dnia postnego, a więc mamy świętować i możemy spożywać pokarmy mięsne. To dzień refleksji nad tym, że każdy indywidualnie jest wezwany do świętości - zwrócił uwagę duchowny.

1200_Powązki_pixabay.jpg
Grażyna Houwalt: nasze podejście do zmarłych jest wyjątkowe w Europie

- Listopad jest tylko przypomnieniem modlitwy za zmarłych. Podobnie rekolekcje przypominają nam jaki jest nasz cel, a dzisiejszy dzień przypomina nam o naszym powołaniu do świętości i na każdym etapie życia możemy wejść na tę drogę świętości. Każdego dnia jesteśmy wezwani do świętości - zaznaczył. 

- Msza święta to największy prezent, jaki można podarować zmarłym. Proboszczowie zauważają, że wymiar duchowy gdzieś się gubi, a on jest przecież najważniejszy. Nasza modlitwa za zmarłych dotyka momentu, w którym są oni na Sądzie Bożym. Wszystko jedno czy modlimy się od razu po ich śmierci, czy wiele lat po ich śmierci - podkreślił. 

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/pkr

______________________

Data emisji: 01.11.2019

Godzina emisji: 13.10

Czytaj także

Ks. prof. Naumowicz: wspominajmy i módlmy się za naszych bliskich

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 23:33
Jaką tradycję i jakie znaczenie mają uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszki w polskiej kulturze? Odpowiedzi na to pytanie i wiele innych szukał ks. prof. Józef Naumowicz, który był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Bogdan Bartołd: Wszystkich Świętych to uroczystość pełna radości

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 15:10
- Kiedy jesteśmy na cmentarzu i zapalamy znicze dla naszych bliskich - wspominając chwile, które z nimi przeżyliśmy - możemy mieć nadzieję, że kiedyś znowu się z nimi spotkamy. Chrystus zmartwychwstawał, dzięki temu mamy nadzieję, że zrobią to też nasi bliscy - powiedział w PR24 ks. Bogdan Bartołd, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk A. Lechowski: wyparliśmy śmierć z naszego życia, a jest ona jego częścią

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 12:00
- Kredyty możemy zaciągać na 50 lat, jakby nigdy nic nie miało nam się stać. Diety-cud, żebyśmy byli coraz młodsi i zdrowsi. Półki w sklepach z kosmetykami są przeciążone. Posmaruj się tym, a znikną ci zmarszczki. Posmaruj się tamtym, a odbuduje ci się rzepka w kolanie - mówił w PR24 historyk Andrzej Lechowski.
rozwiń zwiń