Marek Budzisz: musimy uprawiać aktywną politykę na Wschodzie

- Polska zaczęła dostrzegać wagę obecności i aktywności w Europie Wschodniej. Sami się niegdyś wycofaliśmy z tego kierunku i zaczęliśmy spierać się z naszymi sąsiadami, a bez Polski nie można tam wielu rzeczy zrobić - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich. 

2019-11-25, 15:29

Marek Budzisz: musimy uprawiać aktywną politykę na Wschodzie

Posłuchaj

25.11.2019 Marek Budzisz o polskiej polityce w Europie Wschodniej
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się do piątkowych uroczystości w Wilnie, gdzie w obecności władz Polski i Litwy pochowano szczątki 20 powstańców styczniowych. - Miniony tydzień napawa optymizmem na przyszłość. Można budować go na kilku poziomach. Polska zaczęła dostrzegać wagę obecności i aktywności w Europie Wschodniej. Bez Polski nie można tam wielu rzeczy zrobić. Jesteśmy w pewnym stopniu skazani na to, aby uprawiać tam aktywniejszą politykę. Sami się wycofaliśmy z tego kierunku i zaczęliśmy spierać się z naszymi sąsiadami - uważa.

- Stosunki polsko-litewskie przez wiele lat były trudne, a do poprawy tych relacji przyczynili się sami Rosjanie pokazując w 2014 r. do czego są zdolni. To ostudziło wszystkich sąsiadów Rosji i nakazało im myśleć o własnym bezpieczeństwie. Litwa powiększa armia, a na Łotwie trwa debata nad zwiększeniem budżetu na armię. Jeśli zagrożenie ze strony Rosji uważamy za realne, to jej sąsiedzi pokazali determinację w zwiększaniu budżetu na zbrojenia - dodał.

Powiązany Artykuł

shutterstock_szpieg 1200.jpg
Skandal szpiegowski w Serbii. Prezydent potwierdził istnienie rosyjskiej siatki

"Lepiej dogadać się z Rosją"

- Dezinformacja rosyjska generuje duże ryzyko, ponieważ mamy do czynienia z przekazem propagandowym, który przekłada się do sączenia poczucia, że Polska jest słaba, że sojusznicy nie przyjdą z pomocą oraz że lepiej jest dogadać się z Rosją politycznie, nawet za cenę jakichś ustępstw, bo pewne kwestie powinny być drugoplanowe. Celem tego przekazu jest osłabienie polskiej woli oporu - przyznał ekspert.

- Polityka obronna powinna być kontynuowana i rząd powinien wyjść jej naprzeciw. W Rosji media reagowały dość powściągliwie na uroczystości w Wilnie, ale pojawił się komentarz z tezą, że jeśli Polacy będą próbowali reaktywować Rzeczpospolitą Obojga Narodów, to Rosja uzurpuje sobie prawo reagowania w polską politykę wewnętrzną. Kolejną tezą tam zawartą jest to, że Rosja ma ku temu narzędzia. Trzeba to traktować jako oznakę zaniepokojenia Rosji - zaznaczył. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu.


***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel

REKLAMA

PR24/pkr

______________________

Data emisji: 25.11.2019

Godzina emisji: 14.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej