X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Jabłoński: sędziowie podważają status innych sędziów. Nie możemy się na to godzić

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 14:32
- Nie możemy godzić się na to, żeby część sędziów wprowadzała chaos prawny, zachęcała do nieprzestrzegania prawa, podważała status innych sędziów - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Audio
  • Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński o reformie sądownictwa ("Temat dnia / Gość PR24")
Paweł Jabłoński
Paweł JabłońskiFoto: PR24/AK

Komisja Europejska poinformowała, że przeanalizuje najnowszy projekt przepisów dotyczący dyscyplinowania. Poinformował o tym rzecznik Komisji Christian Wigand. - Komisja jest świadoma, że taki projekt został złożony w czwartek, 12 grudnia w polskim Sejmie. Komisja przeanalizuje te propozycje zwłaszcza jeśli chodzi o ich zgodność z prawem Unii Europejskiej dotyczącym niezależności w wymiarze sprawiedliwości. Komisja ma bardzo jasne stanowisko w sprawie ochrony sądownictwa przed polityczną ingerencją - powiedział rzecznik Komisji.

sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg
S. Gajewski: obie strony powinny dążyć do przywrócenia zaufania do wymiaru sprawiedliwości

Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 wiceszef ministerstwa spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Stały dialog Polska-Komisja Europejska

Wiceminister podkreślił, że informacja Komisji Europejskiej nie jest dla niego żadnym zaskoczeniem, ponieważ Polska i Unia Europejska pozostają w stałym kontakcie. - Jesteśmy od dłuższego czasu w stałym dialogu z Komisją Europejską na temat wszystkich zmian w sądownictwie. Nie jest dużym zaskoczeniem, że także w tej sprawie będziemy rozmawiać - mówił Paweł Jabłoński.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jarosław Sellin: wyrok na Jana Śpiewaka dowodzi, w jak złej kondycji jest sądownictwo

Podkreślił też, że od dawna już opozycja przy każdej ustawie dotyczącej wymiaru sprawiedliwości w Polsce angażuje wszystkie możliwe instytucje międzynarodowe, alarmując, że w Polsce odbywa się zamach na sądownictwo.

"Polskie sądownictwo nie było zreformowane"

Polityk podkreślił, że liczy na dostrzeżenie przez Komisję Europejską wzorców francuskich i niemieckich w proponowanym prawie. Zaznaczył także, że polska propozycja jest nawet łagodniejsza od prawa niemieckiego. Zauważył, że w Polsce problemem wymiaru sprawiedliwości jest to, że nigdy tak naprawdę nie został zreformowany.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Michał Wójcik: nie możemy pozwolić na anarchię w wymiarze sprawiedliwości

- U nas, to można prześledzić, od 30 lat sądownictwo w żaden sposób nie zostało nigdy zreformowane. Były podejmowane rozliczne próby. Nawet profesor Andrzej Rzepliński, którego trudno zaliczyć do naszych stronników, 15 lat temu mówił, że Krajowa Rada Sądownictwa jest ośrodkiem blokującym, obstrukcyjnym, konserwującym wszystkie patologie. Nic z tym nie zostało zrobione właściwie do 2017 roku, ale wtedy opór stał się jeszcze silniejszy - mówił wiceminister Paweł Jabłoński.

Z tym, jak podkreślił, rząd Prawa i Sprawiedliwości stara się walczyć i dlatego usilnie próbuje reformować wymiar sprawiedliwości. - Nie możemy godzić się na to, żeby część sędziów wprowadzała chaos prawny, zachęcała do nieprzestrzegania prawa, podważała status innych sędziów - tłumaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Paweł Jabłoński (podsekretarz stanu w MSZ)
Data emisji: 16.12.2019
Godzina emisji: 13.09

IAR, Polskie Radio 24, jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

M. Skowron: teraz wszystkie decyzje mogą być podważone

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 19:17
- Moim zdaniem jest olbrzymi problem. To orzeczenie oznacza, że właściwie wszystkie decyzje, tu nie chodzi tylko o wielkie decyzje polityczne, ale także w kwestiach zwykłych ludzi, takich codziennych, mogą być podważone - mówił w Polskim Radiu 24 Mirosław Skowron z "Super Expressu". Gośćmi "Debaty Dnia" byli także Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" i Robert Tekieli z Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

P. Kubiak: potrzeba zdyscyplinowania sędziów zaangażowanych politycznie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 19:33
- Z tego co widzimy w ciągu ostatnich paru lat, to sędziowie tak się zaangażowali w działalność polityczną, że jest potrzeba zdyscyplinowania części tego "towarzystwa wzajemnej adoracji" - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kubiak z Radia Gdańsk. Gościem "Debaty Dnia" w PR24 był także Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: chodzi nam o zmianę sędziów moskiewskich na sędziów polskich

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 15:11
- Chcemy przywrócić narodowi sądownictwo uczciwe, zmierzające do demokratycznego i niepodległościowego ładu w Polsce – powiedział Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. - Projekt ustawy dot. ustrojów sądów jest groźny dla wszystkich, którzy robią z wymiaru sprawiedliwości, a zwłaszcza z sądownictwa, narzędzie swoich politycznych interesów - dodał.
rozwiń zwiń