Fiasko rozmów w sprawie programu SAFE. "Kolejna eskalacja konfliktu politycznego"
Rozmowy między Karolem Nawrockim i Adamem Glapińskim a stroną rządową, w sprawie alternatywy wobec unijnego program SAFE, nie zakończyły się sukcesem. - Nastąpiła kolejna eskalacja w konflikcie między Karolem Nawrockim a Donaldem Tuskiem w podejściu do tematu, który chyba większość z nas łączy, czyli kwestii bezpieczeństwa - ocenił w Polskim Radiu 24 politolog dr Bartosz Rydliński.
2026-03-11, 11:35
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Prezydent i szef NBP zaproponowali własną wersję SAFE, która ma być alternatywą dla unijnego finansowania obronności
- We wtorek doszło do spotkania strony rządowej z prezydentem, ale rozmowy nie przyniosły porozumienia
- Premier Donald Tusk wcześniej poinformował, że dotarły do niego informacje o tym, że prezydent już podjął decyzję w sprawie ustawy dotyczącej SAFE i zamierza ją zawetować
Do spotkania w sprawie "SAFE zero procent" doszło we wtorek. Prezydent Karol Nawrocki i prezes NBP Adam Glapiński przestawili stronie rządowej więcej szczegółów dotyczących swojej propozycji. Zgodnie z projektem, wpływy z zysku NBP, dotychczas wpłacane do budżetu państwa, miałyby zostać przekierowane na realizację zadań związanych z obronnością, w tym na zakup sprzętu wojskowego oraz wyposażenia dla formacji mundurowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa, a także na inwestycje w infrastrukturę wojskową i logistyczną zapewniającą mobilność wojskową. Do Sejmu trafiła ustawa prezydencka w tej sprawie, która przewiduje utworzenie Polskiego Funduszu Inwestycji Obronnych.
Jednak po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim okazało się, że nie doszło do porozumienia. Każda ze stron pozostała przy swoim. Natomiast do rządu dotarły nieoficjalne informacje o tym, że Karol Nawrocki już podjął decyzję w sprawie europejskiego SAFE i zamierza zawetować ustawę. Dr Bartosz Rydliński podkreślił w Polskim Radiu 24, że do pewnego momentu była nadzieja na inne rozwiązanie sporu. - Szczególnie, że prezydent Karol Nawrocki i premier Donald Tusk po jednym ze swoich spotkań powiedzieli, że sprawy polityki zagranicznej i bezpieczeństwa wyciągają poza doraźny spór polityczny. I pewnie wielu z nas parę miesięcy temu odetchnęło z ulgą - powiedział politolog.
Posłuchaj
Wydatki na zbrojenia i bezpieczeństwo. Polacy chcą jedności w tych kwestiach
- Ale okazało się, że zapowiedzi dotyczące współpracy i porozumienia między małym a dużym pałacem w tych dziedzinach są mniej więcej tak trwałe, jak zapowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, że nie będą się publicznie kłócić na platformie X. Zatem te zapowiedzi mają swój termin przydatności. Można powiedzieć, że wczoraj nastąpiła kolejna eskalacja w konflikcie między Karolem Nawrockim a Donaldem Tuskiem, w podejściu do tematu, który chyba większość z nas łączy, czyli kwestii bezpieczeństwa - dodał ekspert. Zwrócił również uwagę na poglądy polskiego społeczeństwa. - Pamiętajmy, że kiedy pytamy opinię publiczną o jej podejście do wydatków na zbrojenia, bezpieczeństwa czy kompromisu politycznego, to zdecydowana większość opowiada się za tym, żebyśmy się zbroili, żebyśmy korzystali z różnych narzędzi - powiedział dr Bartosz Rydliński.
W jego opinii "europejski SAFE i prezydencki SAFE nie do końca powinny być jako alternatywne projekty, a raczej komplementarne". - Ale jest pewna asymetria, jeśli chodzi o łatwość implementacji jednego i drugiego. SAFE europejski to rozwiązanie w ramach Unii Europejskiej. To projekt, do którego Polska może dołączyć za sprawą istotnych zmian ustawowych i pewnych promes, jeśli chodzi o wydatkowanie europejskiego komponentu zbrojeniowego. Z drugiej strony - nawet gdybyśmy potraktowali zapowiedzi prezesa Glapińskiego poważnie - to nie można tego zrobić bez zmiany konstytucji - podsumował politolog.
Źródło: Polskie Radio 24
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Opracowanie: Robert Bartosewicz