Prof. Domański: środowisko sędziowskie musi uwzględnić "reguły gry"
- Sędziowie mają prawo bronić swoich interesów, ale muszą wziąć pod uwagę drugą stronę sporu i przewidywać konsekwencje swoich działań - powiedział w Polskim Radiu 24 Prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
2019-12-17, 12:30
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 mówił o sytuacji w polskim sądownictwie. - Impuls do tego, że coś jest nie tak, płynie ze struktur europejskich. To nie wygląda w ten sposób, że ludzie wychodzą na ulicę i zaczynają demonstrować w wielu miastach na raz. Nie jest to coś stałego i permanentnego, w związku z czym trudno nazwać to "klinczem". Rozumiem tutaj obronę interesów korporacji zawodowej. Są takie przypadki, gdy jakieś środowisko silnie występuje w obronie swoich interesów. W tym przypadku jako argumenty obronne wysuwa się atak na demokrację i praworządność - zauważył.
"Interes opozycji"
Powiązany Artykuł
"Jedyną metodą jest twardy opór ludzi". Donald Tusk namawia do protestów
- Prawo i Sprawiedliwość nie będzie jednak wkraczało do każdego sądu i decydowało o każdej sprawie. Jakakolwiek ingerencja ze strony władzy jest odbierana przez środowisko sędziowskie jako potencjalne zagrożenie i na wszelki wypadek prewencyjnie stosuje się protesty - dodał.
- Środowisko sędziowskie ma prawo się bronić, ale musi uwzględnić reguły gry, a więc bierze pod uwagę drugą stronę i konsekwencje swoich działań. Nie wydaje mi się, aby rozdźwięk w środowisku sędziów miał utrzymać się na dłuższą metę. Nie leży on po prostu w ich interesie. Podgrzewanie sporu wokół sędziów leży wyłącznie w interesie opozycji. Platforma Obywatelska może mieć nawet ważniejsze problemy, ale nie zaszkodzi zaszkodzić władzy - zaznaczył.
"Mieszanie w polityce"
Rozmówca wypowiedział się też o Donaldzie Tusku. - Strategia Donalda Tuska polega na mieszaniu w polskiej polityce. Eliminuje on po kolei swoich konkurentów. Nie można wykluczyć, że kieruje się interesem narodowym, ale silnym komponentem jest jego własny interes. Nie atakuje wprost, ale lubi działania zza węgła. Grzegorz Schetyna od 2009 r. boryka się z tą strategią Tuska. Do tej pory mu się udawało - zwrócił uwagę.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Łukasz Schreiber o sytuacji w sądownictwie: już tylko krok od anarchii
- Donald Tusk opiera się na założeniu, że partia polityczna nie jest państwem, a PO nie jest partią, która musi trwać. Wie on, że kiedy zrezygnował z wyborów prezydenckich, zburzył strategię PiS. Próbował już stworzyć osobny ruch, który się jednak nie udał. Jego książka jest diagnozą obecnej sytuacji politycznej w Polsce, która jest poparta argumentami wziętymi z przeszłości i potwierdza to, o czym mówimy - przyznał profesor.
Sytuację w polskim sądownictwie oraz działalność Donalda Tuska komentował także w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki, Antoni Trzmiel
Gość: Prof. Henryk Domański, dr Tomasz Żukowski
Data emisji: 17.12.2019
Godzina emisji: 11.09, 15.33
REKLAMA
PR24/PAP/IAR/pkr/jmo
Polecane
REKLAMA