X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Andrzej Anusz: widać nową jakość w funkcjonowaniu obozu Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 12:14
- Ten najbardziej twardy projekt ustawy o sądach złożyła Solidarna Polska, jest również oświadczenie Porozumienia. Głównym nurtem cały czas jest PiS. Ewidentnie widać, że to nowa jakość w funkcjonowaniu obozu Zjednoczonej Prawicy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego).
Audio
  • Aleksander Majewski (wpolityce.pl): ciężko jest wywołać ciepłe emocje obywateli skierowane pod adresem sędziów (Temat dnia/Gość PR24)
  • Dr Andrzej Anusz: projekt ustawy o sądach będzie "kompromisowy" jeżeli chodzi o frakcje Zjednoczonej Prawicy (Temat dnia/Gość PR24)
Zbigniew Ziobro oraz Jarosław Gowin podczas drugiego posiedzenia Sejmu IX kadencji
Zbigniew Ziobro oraz Jarosław Gowin podczas drugiego posiedzenia Sejmu IX kadencjiFoto: Maciej Luczniewski/East News

Złożony w ubiegłym tygodniu projekt PiS zakłada wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym.

Sejm protesty 1200 PAP.jpg
W polskich miastach protesty przeciwko zmianom w sądownictwie

Projekt nakłada na sędziów i prokuratorów obowiązek poinformowania, do jakich partii należeli przed objęciem stanowiska, w jakich stowarzyszeniach działają oraz o ewentualnie prowadzonych portalach - nawet anonimowo lub pod pseudonimem.

Nowa jakość rządzenia

Do sprawy odniósł się dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego). - Obecnie mamy do czynienia z nowymi elementami funkcjonowania sceny politycznej w Polsce. Obóz Zjednoczonej Prawicy zaczyna "grać skrzydłami". Ten najbardziej twardy projekt ustawy o sądach złożyła Solidarna Polska, jest również oświadczenie Porozumienia. Głównym nurtem cały czas jest PiS. Ewidentnie widać, że to nowa jakość w funkcjonowaniu obozu Zjednoczonej Prawicy - podkreślił ekspert.

- Jak to dalej będzie przebiegało? Ten projekt będzie zupełnie inny niż ten "wyjściowy" Solidarnej Polski. Na pewno będzie to projekt, który spróbuje uporządkować sprawy wymiaru sprawiedliwości, będzie "kompromisowy" jeżeli chodzi o frakcje Zjednoczonej Prawicy. (...) Ciekawym elementem całej sprawy jest stanowisko prezydenta. Hasło do mocnego postawienia sprawy postawił właśnie Andrzej Duda, mówiąc o wielkich nieprawidłowościach w wymiarze sprawiedliwości oraz o nierozliczeniu się sędziów z komunistyczną przeszłością - zwrócił uwagę dr Anusz.

zgorzelski1200.jpg
Zgorzelski o reformie sądownictwa: chcemy zorganizować okrągły stół

Ekspert zaznaczył, że "gdyby Andrzej Duda nie zawetował ustaw o sądach trzy lata temu, to teraz nie byłoby tej sytuacji". - Co się stało, że obecnie to stanowisko jest tak odmienne? - pytał gość Polskiego Radia 24.

Aleksander Majewski: powszechnie jest znana arogancja władzy sądowniczej

Jak powiedział Aleksander Majewski (wpolityce.pl), spór wokół sądownictwa trudno będzie zażegnać, "bo iskierka już poszła i mamy do czynienia z pożarem". - Prawo i Sprawiedliwość nie wyciągnęło wniosków z poprzednich tego typu sytuacji, kiedy pewne kwestie można było przedyskutować, nawet wewnątrz własnego obozu, a dopiero potem wychodzić z nimi na zewnątrz - ocenił.

Dziennikarz wskazał jednak, że reakcje na propozycję ustawy nie były aż tak ostre jak kilka lat temu. - Wydawało się, że będzie powtórka z tzw. puczu, a nic takiego nie nastąpiło - wskazał.

W opinii gościa PR24 "ciężko jest wywołać ciepłe emocje obywateli skierowane pod adresem sędziów i sądów". - Prawie każdy "szary Kowalski", który miał do czynienia z tymi instytucjami, zdaje sobie sprawę, że działają bardzo źle, w sposób kulawy. Powszechnie jest znana arogancja władzy sądowniczej - powiedział.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Goście: dr Andrzej AnuszAleksander Majewski
Data emisji: 19.12.19
Godzina emisji: 10.33, 11.09

PR24/PAP/pb, msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Pęk: wtrącanie się UE w wewnętrzne sprawy Polski jest bulwersujące

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 09:40
- Jeśli chodzi o przypadek Polski, to mnie szczególnie bulwersuje ciągłe wtrącanie się UE do wewnętrznej reformy wymiaru sprawiedliwości naszego kraju - mówił Marek Pęk (senator PiS) na antenie Polskiego Radia 24. Zdaniem Elżbiety Gapińskiej (KO) reforma sądownictwa "łamie trójpodział władzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agaton Koziński: polskiemu sądownictwu grozi sytuacja totalnego chaosu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 10:10
Publicyści rozmawiali o protestach ws. reformy sądownictwa. Agaton Koziński uważa, że wymiarowi sprawiedliwości grozi sytuacja totalnego chaosu. Piotr Pałka podkreślił, że naprawa systemu jest konieczna. Z kolei Tomasz Sakiewicz uważa, że od sędziów oczekuje się "postawy, która nie będzie podważała niezawisłości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: nie zależy nam na podsycaniu konfliktu ws. sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 10:28
- Celebryci są traktowani jako ludzie innej kategorii, którym więcej wolno, a dla zwykłego śmiertelnika sąd nie ma żadnego miłosierdzia - mówił o sytuacji w sądownictwie w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń