"To zupełne bezprawie". Macierewicz o działaniach TSUE wobec Polski
- Ustawa o sądownictwie była niezbędna ze względu na próbę interwencji ze strony TSUE, który próbował interweniować w polski system prawodawczy. To jest zupełne bezprawie - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz. Wiceprezes PiS i były szef MON komentował uchwaloną wczoraj przez Sejm ustawę o ustroju sądów.
2019-12-21, 14:26
Posłuchaj
W piątek głosami posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości przegłosowana została nowelizacja ustawy o ustroju sądów. Projekt wzbudził silny sprzeciw części środowiska sędziowskiego oraz polityków opozycji. W Polskim Radiu 24 odniósł się do tego były szef MON Antoni Macierewicz.
Powiązany Artykuł
Lichocka: to już tradycja. Zbliżają się święta, a opozycja próbuje robić pucz
Antoni Macierewicz: interwencja TSUE bezprawna
Wiceprezes PiS zwrócił uwagę na to, że główny sprzeciw wobec ustawy wyraziło nie tyle społeczeństwo, ile raczej konkretne media, które - jak stwierdził - "przez ostatnie 30 lat pełniły swoistą władzę medialną w Polsce". Kolejną grupą oburzoną ustawą była część sędziów, "którzy sami siebie nazwali kastą".
Jak wyjaśnił, ustawa nie wprowadza nowych rozwiązań, a przede wszystkim precyzuje i uszczegóławia rozwiązania w polskim prawie od dawna obecne.
>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prof. Andrzej Gil o sytuacji wokół sądów: sprawa czysto polityczna
REKLAMA
- To uszczegółowienie i ta precyzacja była niezbędna ze względu na próbę interwencji ze strony Trybunału Sprawiedliwości UE, który próbował bezprawnie interweniować w polski system prawodawczy, próbując rozstrzygnąć jakie są kompetencje albo dokładniej zabierając kompetencje Trybunałowi Konstytucyjnemu i przekazując je Sądowi Najwyższemu. To jest zupełne bezprawie - podkreślił Antoni Macierewicz.
Motywacje TSUE
Marszałek Senior obecnej kadencji Sejmu został zapytany także o to, jaki jest cel działalności Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Prawdziwym celem było bezprawne narzucenie Polsce [...] podporządkowania prawu unijnemu we wszystkich wymiarach - mówił były minister.
Podkreślił, że są sfery, w których Polska zgodziła się na przyjęcie prawa unijnego, ale nie dotyczy to bynajmniej wszystkich spraw.
REKLAMA
- Środowisko skupione wokół Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej od samego początku, od kilkunastu lat dąży do tego, żeby rozszerzać kompetencje Trybunału Sprawiedliwości poprzez kolejne orzeczenia, tworząc wrażenie, że Trybunał Sprawiedliwości jest nadrzędnym organem prawodawczym nad wszystkimi, nad całym sądownictwem w każdym kraju Unii Europejskiej. Protesty w tej sprawie, chociaż inaczej wyrażane, są także bardzo jasno formułowane przez Trybunał Konstytucyjny Hiszpański, Niemiecki, Włoski - mówił wiceprezes PiS.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Antoni Macierewicz (wiceprezes PiS)
Data emisji: 21.12.2019
Godzina emisji: 13.08
PR24/jmo
REKLAMA
Polecane
REKLAMA