X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Andrzej Gil o sytuacji wokół sądów: sprawa czysto polityczna

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 13:55
- W tym momencie mamy typowo polityczną przepychankę i to wszystko idzie nie w tym kierunku, co trzeba. Nie zastanawiamy się nad jakością polskiego sądownictwa - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Gil, politolog z KUL, odnosząc się do sporu nt. reformy sądownictwa. Gościem audycji był również prof. Sławomir Sowiński, politolog z UKSW.
Audio
  • Prof. Gil: nikt nie zastanawia się nad sytuacją wymiaru sprawiedliwości jako całości (Północ - Południe/PR24)
Uczestnicy protestu przeciwko nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym
Uczestnicy protestu przeciwko nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie NajwyższymFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
1200_protesty_sąd_UE_PAP.jpg
Marek Pęk: wtrącanie się UE w wewnętrzne sprawy Polski jest bulwersujące

W największych miastach w Polsce odbyły się w środę wieczorem protesty przeciwko proponowanym przez PiS zmianom w sądownictwie. Pod hasłem "Dziś sędziowie - jutro Ty" demonstranci protestowali przed Sejmem i gmachami sądów.

Prof. Andrzej Gil (KUL) podkreślił, że "temat sądów będzie wracał". - Jest to sprawa czysto polityczna. Widać duże zaangażowanie polityków w Polsce i Europie tą sprawą. Ten konflikt wszedł w przestrzeń, która stała się przestrzenią stricte polityczną. Nikt nie zastanawia się nad sensem tego konfliktu, nad sytuacją wymiaru sprawiedliwości jako całości, a także sędziów jako jego elementów - mówił.

- W tym momencie mamy typowo polityczną połajankę i to wszystko idzie nie w tym kierunku co trzeba. Nie zastanawiamy się nad jakością polskiego sądownictwa. Skupiamy się na sprawach, które w tym przypadku nie mają większego sensu. Będzie to jak "ćmiący ból zęba" w naszej świadomości, z pewnymi eskalacjami - stwierdził politolog.

pap sądy protesty 1200.jpg
Agaton Koziński: polskiemu sądownictwu grozi totalny chaos

"Nie lekceważyłbym tych wczorajszych demonstracji"

Prof. Sławomir Sowiński (UKSW) zaznaczył, że nie powinno się ignorować protestów. - Obecnie jest okres przedświąteczny, kiedy Polacy są zajęci innymi sprawami, więc nie oceniałbym tych protestów pod względem ilościowym, a raczej jakościowym. Warto podkreślić, że to był taki nietypowy protest, gdyż demonstrowano w obronie "dobra wspólnego". Nie lekceważyłbym tych wczorajszych demonstracji - one mają znaczenie i obóz rządzący to znaczenie zauważa - stwierdził.

- Uważam, że był to pokojowy protest i w sposób pokojowy się zakończył. Bez względu na to po której stronie jesteśmy, warto doceniać obywateli, którzy kierując się swoim obywatelskim sumieniem wychodzą na ulice, żeby wyrażać swój niepokój i troskę o dobro wspólne - mówił politolog z UKSW.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Północ-Południe"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Goście: prof. Sławomir Sowiński (UKSW), prof. Andrzej Gil (KUL)
Data emisji: 19.12.19
Godzina emisji: 12.39

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Socjolog ws. zmian w sądownictwie: to nie tylko kwestia prawna, ale też etyczna

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 09:39
- Poza normami prawa jest jeszcze etyka. W momencie, gdy przestaje respektować się standardy etyczne, rozpoczyna się kryzys danej instytucji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog z PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: nie zależy nam na podsycaniu konfliktu ws. sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 10:28
- Celebryci są traktowani jako ludzie innej kategorii, którym więcej wolno, a dla zwykłego śmiertelnika sąd nie ma żadnego miłosierdzia - mówił o sytuacji w sądownictwie w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowelizacja ustawy ws. sądów skierowana do dalszych prac

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 15:45
Sejm, po burzliwej debacie, skierował w czwartek do dalszych prac w komisji projekt nowelizacji niektórych ustaw sądowych autorstwa PiS, który przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń