Teolog: Betlejem znaczy "dom chleba". To wyzwanie solidarności z tymi, którzy głodują

- Etymologia mówi nam wiele o tym miejscu - Betlejem to "dom chleba". Tak wielu ludzi głoduje na świecie. A zatem spojrzenie na Betlejem to także wielkie wyzwanie do solidarności z tymi, którzy nie mają co jeść, a takich ludzi jest wiele na świecie - mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Eugeniusz Sakowicz, teolog i religioznawca.

2019-12-25, 10:11

Teolog: Betlejem znaczy "dom chleba". To wyzwanie solidarności z tymi, którzy głodują
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Prof. Eugeniusz Sakowicz o Betlejem, mieście narodzin Jezusa ("Temat dnia / Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Jak przekazuje Pismo Święte, Jezus Chrystus narodził się w mieście Betlejem - małej miejscowości, słynącej jednak z tego, że w niej miał się narodzić największy z królów Izraela - Dawid. Miasto jest szczególne w tradycji żydowskiej, ale także chrześcijańskiej. O Betlejem mówił w Polskim Radiu 24 prof. Eugeniusz Sakowicz.

Powiązany Artykuł

WDPD-TT-1200.jpg
"Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" łączy w dzieleniu się dobrem

"Topografia zbawienia"

Teolog, mówiąc o miejscowości także dziś istniejącej, rozważał jej znaczenie pod kątem historii zbawienia. Podkreślił, że w topografii świata stworzonego Betlejem jest niezwykłe ze względu na jeden z największych cudów, jakie w historii świata się wydarzyły.

- Cud wcielenia Jezusa Chrystusa. Narodził się zbawiciel, oczekiwany mesjasz, który ujrzał Ziemię, który wydał pierwszy głos, krzyk dziecięcy w tym miejscu. A zatem jest to ogromnie ważna topografia, można rzec, że topografia wcielenia, ale wiążąca się też z topografią zbawienia - podkreślił prof. Eugeniusz Sakowicz.

- Miejsce szczególne, wyjątkowe, które na pewno niejedna osoba miała szczęście odwiedzić, nawiedzić, pielgrzymować. Ale też miejsce, do którego ci, którzy nigdy nie dotrą do Ziemi Świętej, pielgrzymują w tym świętym czasie Bożego Narodzenia, w noc wigilijną i w tych świętych dniach aż po 3 Króli i później - podkreślał.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock_posilek-1200.jpg
"Podziel się posiłkiem z bezdomnymi". Każdy może pomóc

Znaczenie w naszych czasach

Rozmówca Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na znaczenie hebrajskiej nazwy miejscowości i odniósł je do czasów współczesnych.

- Myślę, że to miejsce uczy nas wiele. Nawet sama etymologia mówi nam wiele o tym miejscu - jest to "dom chleba". A zatem coś, co jest podstawowe w życiu człowieka - pokarm, jedzenie. Tak wielu ludzi głoduje na świecie. A zatem spoglądając na Betlejem nie tylko możemy cieszyć się suto zastawionym świątecznym stołem, ale także jest to jakieś wielkie wyzwanie do solidarności z tymi, którzy nie mają co jeść, a takich ludzi jest wiele na świecie - mówił teolog.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Rozmawia: Przemysław Goławski
Gość: prof. Eugeniusz Sakowicz (teolog, religioznawca)
Data emisji: 25.12.2019
Godzina emisji: 09.08

REKLAMA

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej