X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Śpiewak: układ w sądownictwie blokuje rozliczenie z dziką reprywatyzacją

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 10:43
- Czuję się, jakby złamano elementarne zasady i poczucie sprawiedliwości społecznej. Sąd w ogóle nie wziął pod uwagę kontekstu całej sprawy lokatorów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 działacz społeczny Jan Śpiewak, odnosząc się do wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie ws. zniesławienia Bogumiły Górnikowskiej.
Audio
  • Jan Śpiewak: wyrok sądu to absolutna próba zamknięcia mi ust (Temat dnia/Gość PR24)
Jan-Spiewak-PR-663.jpg
Śpiewak: kto podniesie rękę na elity prawnicze, temu wymiar sprawiedliwości tę rękę utnie

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał Jana Śpiewaka winnego zniesławienia Bogumiły Górnikowskiej, córki byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Sąd utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który w styczniu nakazał Śpiewakowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej. Uzasadnienie wyroku było niejawne. Do sprawy na antenie Polskiego Radia 24 odniósł się Jan Śpiewak.

- Ta sprawa zaczęła się w 2017 r. Mieszkańcy jednej z warszawskiej kamienic poprosili mnie o pomoc w ich zdaniem nielegalnej reprywatyzacji. Ich zdziwienie wzbudził fakt, że w tej reprywatyzacji uczestniczył kurator - córka ministra Ćwiąkalskiego. Mieszkańcy mieli wrażenie, że coś jest nie tak. Po ich naciskach okazało się, że pani Górnikowska reprezentowała osobę, która w momencie reprywatyzacji miała 120 lat. Bardzo szybko okazało się, że ta osoba od 50 lat nie żyje - mówił działacz społeczny.

"Wezwanie do zawału"

jan_śpiewak-EN1200.jpg
"Chcę zdjąć z siebie piętno kryminalisty". Śpiewak wnioskuje o ułaskawienie

- Pani Górnikowska która przekonuje, że przez dwa lata nie była w stanie ustalić tożsamości swojego klienta... To można włożyć między bajki. (...) Ci ludzie byli zdruzgotani. Tam doszło do czterech przedwczesnych zgonów - jak zeznał jeden z lokatorów. Jeżeli ktoś dostaje nagłe wezwanie do zapłaty 150 tys. zł... Jeśli ktoś jest osobą starszą to jest to "wezwanie do zawału". Ci starsi ludzie nie orientują się w tych zawiłościach prawnych - podkreślił Śpiewak.

Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że czuje się "jakby złamano elementarne zasady i poczucie sprawiedliwości społecznej". - Sąd w ogóle nie wziął pod uwagę kontekstu całej sprawy lokatorów. Wzięto pod uwagę tylko i wyłącznie zeznania pani Górnikowskiej i pana Ćwiąkalskiego podczas mojej sprawy. Krzywda, którą im wyrządziłem to "zepsucie wakacji". Zestawmy teraz te "zepsute wakacje" z cierpieniem lokatorów. (...) Wyrok sądu to absolutna próba zamknięcia mi ust - zaznaczył działacz społeczny.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Jan Śpiewak
Data emisji: 27.12.19
Godzina emisji: 10.07

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bronią własnej pozycji". Śpiewak o sędziach krytykujących reformę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 19:50
- Jest pewna lojalność środowiskowa. Bronią sami siebie - powiedział działacz społeczny Jan Śpiewak. W ten sposób skomentował krytyczną reakcję części środowiska prawniczego na zmiany w systemie sądownictwa wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wniosek Śpiewaka o ułaskawienie. Rzecznik prezydenta komentuje

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 10:58
Jan Śpiewak złożył do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o ułaskawienie. "Uważam, że w wolnym kraju nie ma miejsca na prawo, które karze, nawet rokiem więzienia, za słowa" - napisał w oświadczeniu przesłanym portalowi PolskieRadio24.pl. - Pan prezydent wnikliwie zapozna się z wnioskiem i podejmie stosowną decyzję - mówi rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będę się nad tym pochylał". Prezydent o ułaskawieniu Śpiewaka

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 14:58
- Wniosek Jana Śpiewaka będzie rozpatrzony tak, jak rozpatrujemy inne wnioski o ułaskawienie, według tych samych procedur, które są w tym wypadku do wyboru dla prezydenta – powiedział w prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń