X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Pietrzak: Mosze Kantor, przyjaciel Putina, sprywatyzował Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 14:19
- Zdumiewające jest, że rocznicę tak ważną dla Żydów i Polaków, którzy kiedyś mieszkali w jednym państwie - w Polsce - oddaje się w ręce geszefciarza - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak. Odniósł się w ten sposób do faktu, że uroczystości w Jerozolimie, które mają upamiętnić wyzwolenie obozu koncentracyjnego Auschwitz, współorganizuje Fundacja Światowe Forum Holokaustu przyjaciela Władimira Putina, rosyjskiego oligarchy Mosze Kantora. 
Audio
  • Jan Pietrzak o uroczystościach w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz (Temat dnia/Gość PR24)
Jan Pietrzak
Jan PietrzakFoto: PolskieRadio24.pl

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że rosyjsko-izraelski oligarcha chciał przed laty kupić w Polsce zakłady azotowe. - Nie dostał koncesji, dostał po łapach, ma negatywny stosunek do Polski - podkreślił Jan Pietrzak. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Artur Wróblewski: spotkanie w Yad Vashem to propagandowe show Putina

Jego zdaniem zdumiewające jest, że tak ważną rocznicę dla Żydów i Polaków, którzy kiedyś mieszkali w jednym państwie, oddano się w ręce "geszefciarza".

- Mosze Kantor sprywatyzował Holokaust. W Polsce obchodami rocznicy wyzwolenia Auschwitz zajmuje się państwo, podobnie powinno być w Izraelu. Uroczystości oddano w ajencję - zauważył Jan Pietrzak.

polskie radio 24 jonny daniels 1200.jpg
https://polskieradio24.pl/321/5925/Artykul/2432776,Jonny-Daniels-to-hanba-ze-prezydent-Polski-nie-moze-przemowic-w-Yad-Vashem

Zwrócił również uwagę, że mówił o tym nawet Szewach Weiss. - Mam odpowiedzialność osobistą, bo siedem lat byłem szefem Instytutu Yad Vashem. Wiem, że ta inicjatywa nie była ze strony Instytutu Yad Vashem. Powiem coś niedelikatnie, niech mi wybaczą. Tę konferencję zorganizował pan, który się nazywa Kantor. Przepraszam, on to zorganizował jak kantor, handel z historią. Tego się nie robi - powiedział były ambasador Izraela w Polsce.  

"Prezydent Duda nie miał innego wyjścia"

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że 23 stycznia nie weźmie udziału w piątym Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Decyzję tę uzasadniał faktem, iż organizatorzy Forum nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta podczas uroczystości związanej z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. - Prezydent Andrzej Duda nie miał innego wyjścia. Jak nas gdzieś nie chcą, to nie mamy innego wyjścia, nie jedziemy - tłumaczył Pietrzak. 

Rzecznik Instytutu Yad Vashem poinformował, że podczas Forum głos ma zabrać czterech reprezentantów zwycięskich krajów II wojny światowej: prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Francji Emmanuel Macron, książę Karol z Wielkiej Brytanii i wysoki przedstawiciel władz Stanów Zjednoczonych, najprawdopodobniej wiceprezydent Mike Pence. W imieniu państw-sprawców głos zabierze prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Jan Pietrzak tłumaczył, że Francja i Niemcy nie są dla nas partnerami w kwestiach historycznych. - Jako mówca wystąpi prezydent Niemiec, przedstawiciel państwa, które zorganizowało Holokaust. Natomiast państwo francuskie wysyłało transporty Żydów do Oświęcimia. Rosja z kolei współpracowała z Hitlerem jako okupant Polski. Jeżeli przywódcy tych państw mają prawo do wygłaszania swoich opinii na temat historii, to tym bardziej takie prawo powinien mieć prezydent RP. Jeżeli tego się nie szanuje, to nie wchodźmy w to - podsumował gość Polskiego Radia 24.

***  

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Pietrzak

Data emisji: 09.01.2020

Godzina emisji: 13.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Sakiewicz: Światowe Forum Holokaustu może być klęską Putina

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 10:19
- Uroczystości w Jerozolimie mogą zakończyć się wielką klęską Władimira Putina, jeśli Polska wystąpi z narracją, że w Izraelu spotkają się ci, którzy powinni przeprosić Izrael za morderstwa na Żydach - mówił w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Piotr Gursztyn (Telewizja Polska) i Agaton Koziński ("Polska The Times").      
rozwiń zwiń