X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mieczysław Ryba: SN chciałby przenieść kompetencje stanowienia prawa za granicę

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 11:15
- Spór o sądownictwo jest w istocie kwestią tego, czy państwo polskie ma zachować atrybuty suwerenności w newralgicznych przestrzeniach, jak stanowienie prawa i wymiar sprawiedliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog i historyk z KUL.
Audio
  • Prof. Mieczysław Ryba: spór o sądownictwo jest w istocie sporem o atrybuty suwerenności ("Temat dnia"/ PR24)
Sąd Najwyższy
Sąd NajwyższyFoto: Shutterstock/kolbet

Trybunał Konstytucyjny postanowił w środę do czasu rozstrzygnięcia sprawy wstrzymać wykonywanie przez Sąd Najwyższy kompetencji do wydawania uchwał, "jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym, międzynarodowym oraz orzecznictwem sądów międzynarodowych": składu KRS, trybu przedstawiania Prezydentowi RP kandydatów na sędziego, konstytucyjnego prawa prezydenta do powoływania sędziów oraz ich kompetencji do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Orzeczenie zapadło zdecydowaną większością głosów. Trybunał uznał także, że kompetencja do orzekania przez sędziego powołanego przez prezydenta na wniosek obecnej KRS nie może być ograniczana, a orzeczenia wydane przez składy orzekające, w których zasiadali tacy sędziowie, mają moc obowiązującą.

Jan Kanthak 1200.jpg
Kanthak: kolejny raz część sędziów i polityków podważa legalność konstytucyjnych organów

TSUE jako "wyrocznia wszystkiego"

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, "gdyby głębiej przyjrzeć się temu, na czym opiera się część sędziów Sądu Najwyższego, to okaże się, że nie na konstytucji, tylko na orzecznictwie TSUE". - To jest jak gdyby wyrocznia wszystkiego. Absolutnie chcieliby przenieść wszelkie kompetencje stanowienia i interpretacji prawa na czynnik zewnętrzny. To jest tożsame z tym, jak działają politycy totalnej opozycji. Tu jest coraz bardziej zaostrzający się spór - ocenił historyk i politolog.

- Zostawiając niuansowy spór czysto prawniczy, to w istocie jest to bardziej kwestia tego, czy państwo polskie ma zachować atrybuty suwerenności w newralgicznych przestrzeniach - stanowienia prawa i władzy sądowniczej, czy też ma przenieść to na zewnątrz - podkreślił. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kaleta: w Polsce to Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa

Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że w kontekście sporu o sądownictwo wystarczy "wziąć konstytucję i zobaczyć, jakie są kompetencje poszczególnych organów". - W tym wypadku rzeczy są tak proste, że nawet ktoś, kto nie jest prawnikiem, jest w stanie to zrozumieć. Jeśli mówimy o kwestiach dotyczących sporów kompetencyjnych, orzekania, co jest zgodne z konstytucją, a co nie, to jest wszystko zapisane w naszej ustawie zasadniczej - ocenił.

PAP PE brexit pożegnanie 1200.jpg
"Gdy raz wyjdziemy, już nigdy nie wrócimy". Brytyjscy europosłowie pożegnali się z PE

"Stan stosunków w Europie nie do zniesienia"

W rozmowie także o Brexicie. O północy z piątku na sobotę Wielka Brytania przestaje być członkiem Unii Europejskiej. W ocenie rozmówcy Polskiego Radia, "przede wszystkim, trzeba się zapytać, dlaczego nastał brexit". - To, co się dzisiaj dzieje z Polską, czy w relacji do Polski, ilustruje pewien stan stosunków w Europie, który był nie do zniesienia dla Brytyjczyków. Nikt Wielkiej Brytanii nie stawiał tak do kąta, jak Polskę. Pewne mechanizmy w Europie działają jednak ponad głowami poszczególnych narodów i są tak bardzo - powiedzmy to - niedemokratyczne, że Brytyjczycy, patrząc na politykę migracyjną całej Unii, tak zareagowali - ocenił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Referendum ws. niepodległości Szkocji? Parlament zadecydował

- To jest dla nas problem natury takiej, że Wielka Brytania stała na stanowisku konfederacyjnym, nie wspierała modelu superpaństwa, do którego brną Niemcy i Francuzi, wykorzystując przewagę w Brukseli i w ten sposób pośrednio zdominować kraje słabsze i zablokować ich w podmiotowości gospodarczej i politycznej - przekonywał prof. Mieczysław Ryba.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Mieczysław Ryba (politolog i historyk, KUL)

Data emisji: 30.01.2020

Godzina emisji: 10.09


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Viera Jourova w Polsce. Ekspert: KE nie ma interesu w eskalacji napięcia z Polską

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 22:16
- Wizyta Viery Jourowej w Polsce to sygnał ze strony Komisji Europejskiej, że jest chęć nowego otwarcia, przełamania impasu w relacja Polska-instytucje unijne - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. - Bardzo dużo będzie zależało od dialogu - dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądownictwa. Prezydent rozmawiał z przedstawicielami klubów i kół poselskich

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 18:30
Zakończyło się spotkanie Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów PiS, KO, Lewicy, PSL-Kukiz'15 oraz koła Konfederacji w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie dotyczyło reformy wymiaru sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Porozumienia o sądownictwie: nie chcemy się okopywać, chcemy rozmawiać

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 08:42
- Reformy nie można robić półśrodkami, dlatego zmieniamy całą strukturę wymiaru sprawiedliwości. Chcemy rozmawiać na te tematy, które budzą wątpliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Bukowiec z Porozumienia. - Chciałabym, by Andrzej Duda zawetował ustawy o sądownictwie - mówiła Paulina Piechna-Więckiewicz z Lewicy.
rozwiń zwiń