X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Pietrzak: Polska jest nieznośną zadrą w wizji Europy Putina

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 14:33
- Władimir Putin wycofał się trochę z agresji wobec Polski, która w nim siedziała. Nie zmienia to jednak faktu, że dalej będzie on nasz kraj atakował, ponieważ Polska jest nieznośną zadrą w jego wizji Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 satyryk Jan Pietrzak.
Audio
  • Jan Pietrzak o kłamstwach Władimira Putina i imperialistycznej polityce Rosji (Temat dnia/Gość PR24)
Jan Pietrzak
Jan PietrzakFoto: PR24/AK

Ocaleni z Zagłady byli głównymi gośćmi uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Apelowali o pojednanie, pamięć, historyczną prawdę i przeciwstawienie się antysemityzmowi. Podkreślali, by nigdy nie być obojętnym na zło. W poniedziałkowych uroczystościach w Oświęcimiu wzięło udział około 4 tys. osób, w tym około 200 byłych więźniów oraz przedstawiciele 60 krajów. Przemówienie wygłosił m.in. prezydent Polski Andrzej Duda.

Czytaj więcej
auschwitz 1200.jpg
Wzruszające wspomnienia i ważne słowa. Tak wyglądały uroczystości w Auschwitz-Birkenau

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jan Żaryn: na forum w Jerozolimie ofiary Holokaustu były narzędziem gry politycznej

Kilka dni wcześniej w Izraelu odbyła się konferencja w Yad Vashem. Przemawiał na niej Władimir Putin, który wyraźnie wyhamował retorykę ataków na Polskę. W grudniu rosyjski prezydent oskarżył bowiem nasz kraj o współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej i udział w Holokauście.

"Rosja jest krajem imperialistycznym"

Jan Pietrzak stwierdził, że Władimir Putin nie kontynuował w Yad Vashem słownej agresji wobec Polski, ponieważ przestraszył się presji naszej dyplomacji. - Nie zmienia to jednak faktu, że dalej będzie on nasz kraj atakował, bo Polska jest nieznośną zadrą w jego wizji Europy - ocenił.

Gość PR24 przypomniał, że rosyjskie ataki na Polskę nie są żadną nowością, a Władimir Putin robi to regularnie od dłuższego czasu. - Rosja jest krajem imperialistycznym z natury. Całe ich istnieje polega na tym, żeby kogoś podbić, gdzieś walczyć i urządzić jakąś jatkę - powiedział satyryk.

- Polska obecnie bardzo im w tym przeszkadza, ponieważ nasza siła rośnie w sensie politycznym, ekonomicznym i kulturowym. Otrząsnęliśmy się po komunizmie i to ich uwiera - dodał.

"Nie należy rozmywać zła"

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, stwierdził w czwartek, że w Auschwitz zakwestionowana została istota człowieczeństwa przez wolę nazistowskiego reżimu eksterminacji narodu żydowskiego, a wraz z nim Romów, Słowian, przeciwników politycznych i osób homoseksualnych.

Zdaniem Davide Sassoliniego Auschwitz i pozostałe niemieckie obozy koncentracyjne zbudowali Europejczycy. - To jest dziecko naszej historii. Naziści byli synami dobrych matek, wywodzili się z kosmopolitycznych europejskich rodzin. Zagłada nie byłaby możliwa bez współudziału Europy w tym absolutnym złu - przekonywał.

Czytaj więcej
Auschwitz1200.jpg
Grzędziński: Putin wymazał Polskę z historii II wojny światowej

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Czerwińska o obchodach w Auschwitz: trzeba ujawniać prawdę światu

Jan Pietrzak stwierdził, że tego typu retoryka celowo rozmywa odpowiedzialność państw odpowiedzialnych za zbrodnie II wojny światowej. - Nazizm był doktryną morderczą, szaleńczą i okrutną. Usprawiedliwianie tego i rozmydlanie odpowiedzialności jest nie na miejscu, zwłaszcza w tym tygodniu, w którym obchodziliśmy rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - powiedział.

- Utworzenie Unii Europejskiej jest bardzo ważnym i dodatnim w naszej historii czynem. Nie należy jednak zamazywać całego zła, które wywołali konkretni ludzie i konkretne narody - ocenił gość PR24.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Jan Pietrzak
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 13.09

jp

Czytaj także

Naczelny rabin Polski: obozem Auschwitz nie można grać politycznie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 09:42
- Pamięć o Holokauście, którego straszliwym symbolem jest Auschwitz-Birkenau, nie może być używana do rozgrywek politycznych - mówił naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Podkreślił też, że teren Muzeum Auschwitz jest najwłaściwszym miejscem obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzruszające wspomnienia i ważne słowa. Tak wyglądały uroczystości w Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 13:49
Ocaleni z Zagłady byli głównymi gośćmi uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Apelowali o pojednanie, pamięć, historyczną prawdę i przeciwstawienie się antysemityzmowi. Podkreślali, by nigdy nie być obojętnym na zło. W poniedziałkowych uroczystościach w Oświęcimiu wzięło udział około 4 tys. osób, w tym około 200 byłych więźniów oraz przedstawiciele 60 krajów. Przemówienie wygłosił prezydent Polski Andrzej Duda. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego niezwykłego wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lekcja z Holokaustu musi być żywa". Niemieckie media o obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 14:39
Media w Niemczech, komentując i doceniając obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, zwracają uwagę, że "uroczystości są rytualne, gdy lekcja wyciągnięta z Holokaustu musi pozostać żywa".
rozwiń zwiń