Reforma sądownictwa. Ekspert: myślę, że prezydent podpisze ustawy
- Kompromis wymagałby cofnięcia się ze swoich pozycji przez obie strony sporu, czyli także przez Zjednoczoną Prawicę, co jest o tyle mało prawdopodobne, że koszty polityczne są oceniane jako wyższe niż te związane za pozostawaniem za swoim stanowisku, czyli obecnym sposobie reformowania wymiaru sprawiedliwości – mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog.
2020-02-02, 19:15
Posłuchaj
Dr Maciej Onasz przypominał, że spotkanie prezydenta z przedstawicielami poszczególnych ugrupowań politycznych ws. reformy sądownictwa w dużej mierze odbyło się na żądanie środowisk opozycyjnych. - Odczytuję to jako próbę wciągnięcia tego sporu jeszcze bardziej w kampanię prezydencką. Próbę nieudaną, obliczoną na to, ze prezydent tej karty nie podejmie - zwrócił uwagę.
Powiązany Artykuł

Reforma sądownictwa. Prezydent rozmawiał z przedstawicielami klubów i kół poselskich
- Pod ścianą są już obie strony, zarówno te w Polsce, jaki i gracze poza nią, chociażby Komisja Europejska która ze względu na podjęte wcześniej działania w praktyce nie może się cofnąć z zajmowanego stanowiska – stwierdził ekspert.
Zadaniem politologa dotychczasowe działania prezydenta, wypowiedzi odnośnie systemu sadownictwa i samych sędziów każą spodziewać się, że ustawa zostanie podpisana. - Wpisuje się to w obserwowaną dotychczas taktykę kampanii przed wyborami prezydenckimi. Widzimy skupienie się na dotychczasowym elektoracie, próbę jego stabilizacji, a jeśli chodzi o poszukiwanie wyborców mogących np. przeważyć szalę w drugiej turze, to prezydent wyciąga rękę w kierunku elektoratu Konfederacji - dodał dr Maciej Onasz.
Powiązany Artykuł

Marek Ast: cofnięcie reform sądownictwa nie wchodzi w grę
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Piotr Wąż
Goście: dr Maciej Onasz
Data emisji: 02.02.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 18.45
PR24/ka
Polecane
REKLAMA