Elżbieta Królikowska-Avis o brexicie: konserwatyści nabrali wiatru w żagle

2020-02-04, 11:46

Elżbieta Królikowska-Avis o brexicie: konserwatyści nabrali wiatru w żagle
Boris Johnson podczas przemówienia w Old Royal Naval College w Londynie, Wielka Brytania, 03.02.2020. Foto: PAP/EPA/Jason Alden / POOL

- W tej chwili Wielka Brytania ma nowego przywódcę, który jest lubiany i akceptowany. W społeczeństwo brytyjskie weszła nowa energia, ujawniły się te siły, które wspierały konserwatystów, ale nie manifestowały tego - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, publicystka.

Posłuchaj

Elżbieta Królikowska-Avis: w społeczeństwo brytyjskie weszła nowa energia (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

31 stycznia 2020 r. Zjednoczone Królestwo wystąpiło z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom). Z dniem 1 lutego 2020 r. weszła w życie umowa ws. brexitu przewidująca m.in. okres przejściowy - prawo UE będzie w Wielkiej Brytanii obowiązywać do 31 grudnia 2020 r.

Powiązany Artykuł

brexit1200.jpg
Dr Małgorzata Bonikowska: brexit dokonany, Brytyjczycy pozostają podzieleni

Elżbieta Królikowska-Avis przyznała, że premierowi Borisowi Johnsonowi udało się przekonać społeczeństwo brytyjskie do swoich planów. - Johnson pojawił się z nową energią, którą zaraził społeczeństwo, tkwiące w stanie zawieszenia. Przedterminowe wybory parlamentarne były hazardem, który  przyniósł osiemdziesiąt mandatów na plus. Premier szybko, przed świętami przeciągnął ustawę ds. brexitu. Mamy nowe rozdanie konserwatyzmu, znacznie bardziej w prawo niż to reprezentowane przez Davida Camerona i Theresę May - stwierdziła gość audycji.

- Premier Johnoson ma motywację, był twarzą brexitu cztery lata temu. Widać, że jest to człowiek, który zrobi wiele, aby jak mówią Anglicy - "to deliver" - doprowadzić sprawy do celu - dodała.

Trudne negocjacje

Publicystka oceniła, że negocjacje handlowe pomiędzy krajami UE a Wielka Brytanią będą dla obu stron dużym wyzwaniem. - Unia Europejska mocno zarysowała wstępne stanowisko negocjacyjne, powiedziała, że będzie się starała, aby Wielka Brytania pozostawiła większość regulacji UE. Obie strony okopały się na swoich pozycjach. Ze strony krajów wspólnoty nie widać woli, aby te negocjacje były łatwe – stwierdziła.

Opublikowane w poniedziałek propozycje są pierwszym krokiem w procesie negocjacji przyszłej umowy. Wytyczne będzie musiała zaakceptować Rada Europejska, co formalnie upoważni KE do rozpoczęcia rozmów.

Jak stwierdził główny negocjator Unii ds. brexitu, Michel Barnier, Unia Europejska jest skłonna wynegocjować ambitną umowę handlową, która nie będzie zawierała żadnych taryf i kontyngentów na wszystkie towary trafiające na jednolity rynek. Bruksela chce także ambitnego porozumienia w sprawie usług, które obejmie m.in. handel cyfrowy, własność intelektualną i dostęp do rynków zamówień publicznych.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24 

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Elżbieta Królikowska-Avis

Data emisji: 04.02.2020

Godzina emisji: 10.33

PR24/PAP/ka

Polecane

Wróć do strony głównej