more_horiz

Nowa książka prof. Wojciecha Roszkowskiego "Kierunek Targowica. Polska 2005-2015"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 12:16
- Słowo "Targowica" w tytule mojej książki ma na celu pokazanie kierunku zmian, które miały miejsce w niedawnym czasie. Dzisiaj się o tym niekiedy zapomina - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, autor książki "Kierunek Targowica. Polska 2005 - 2015".
Audio
  • Prof. Wojciech Roszkowski o swojej książce "Kierunek Targowica. Polska 2005 - 2015" (Temat dnia/Gość PR24)
Prof. Wojciech Roszkowski
Prof. Wojciech RoszkowskiFoto: PR24/AK

Prof. Wojciech Roszkowski podkreślił, że "świadomie zaczął swoją książkę od 2005, a nie 2007 roku". - 2005 rok jest bardzo ważną cezurą. W wyborach prezydenckich wygrał wtedy Lech Kaczyński, a w wyborach parlamentarnych PiS z niewielką przewagą nad PO. To była zasadnicza zmiana sceny politycznej - przypomniał historyk. Autor książki zauważył, że miała być wtedy realizowana idea IV RP, której otwarciem miał być koalicyjny rząd PO i PiS. - To miał być nowy początek, polegający na odsunięciu układu postkomunistycznego od władzy. Kierownictwa tych obu partii wydawały się być wtedy bardzo bliskie - zaznaczył gość PR24.

Historyk zdradził też szerszy kontekst, w którym tłumaczył dlaczego nie powstał koalicyjny rząd PO-PiS. - Konflikt został pośrednio spowodowany przez ustępującego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który tak wyznaczył termin wyborów, że układanie rządu miało nastąpić wkrótce po wyborze prezydenta. Jedna kampania w tej sytuacji szkodziła drugiej. W tej sytuacji utworzenie rządu PO-PiS stało się niemożliwe ze względu na brak opcji skomponowania rządu, w którym obie strony byłyby dostatecznie zadowolone - powiedział prof. Wojciech Roszkowski, który przypomniał genezę politycznego sporu, trwającego do dziś.

Rządy PO-PSL

Autor książki ocenił również, że po upadku rządu PiS-LPR-Samoobrona w 2007 roku III RP znalazła się na najlepszej drodze do nowej gospodarczej i moralnej targowicy.

Czytaj więcej
Cywilizacja 1200.jpg
Cywilizacja zachodnia upada. Czy się odrodzi?

"To historia żądnych władzy polityków, służalczych wobec zagranicy, a nieczułych wobec własnego narodu, historia brudnych interesów, szemranych transakcji, niejasnych procedur i podstępnych obłudników. Jest to czas, kiedy oszukuje się społeczeństwo na gigantyczną skalę, a mediom niezależnym knebluje usta i zamyka drogi dystrybucji. Jest to wreszcie czas, kiedy państwo po katastrofie smoleńskiej absolutnie nie zdaje egzaminu" - pisze o książce wydawnictwo.

"Lata ośmioletnich rządów PO-PSL były okresem, kiedy usilnie pracowano nad rozdarciem naszego społeczeństwa, zniechęcając do wysiłków obronnych, do polskiej tradycji, wiary, patriotyzmu, do samodzielności politycznej, słowem do wszystkiego, co scalało nas przez wieki w jeden silny organizm państwowy i narodowy. Mieliśmy w ogóle odrzucić polskość, bo to nienormalność”, jak twierdził wieloletni szef rządu Donald Tusk" - dodaje wydawnictwo.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: prof. Wojciech Roszkowski
Data emisji: 06.02.2020
Godzina emisji: 10.09

jp/mat prasowe

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem