Ekspert o kampanii wyborczej: początek niemrawy, koniec będzie zależał od poparcia kandydatów

- Początek kampanii jest dosyć niemrawy, co może trochę zaskakiwać, bo były to już ostatnie dni, w których mogły być zarządzone wybory. Co do końca kampanii - zobaczymy, bo wiele zależeć będzie od tego, jakie zmiany nastąpią w poparciu dla poszczególnych kandydatów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Kampanię wyborczą komentował także na antenie politolog Paweł Krulikowski.

2020-02-09, 20:23

Ekspert o kampanii wyborczej: początek niemrawy, koniec będzie zależał od poparcia kandydatów
Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Włoszczowej. Foto: PAP/Piotr Polak

Posłuchaj

Dr Maciej Onasz o kampanii wyborczej ("Temat dnia /Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła termin wyborów prezydenckich - 10 maja. Tym samym oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza, której przedsmak obserwować mogliśmy już od kilku miesięcy. Tymczasem po oficjalnym początku kampanii wielu kandydatów niemal całkowicie zniknęło z mediów. Czy to oznacza, że kampania zaostrzy się wraz ze zbliżaniem się jej końca? O szansach kandydatów i przebiegu kampanii mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz.

Powiązany Artykuł

Elżbieta Witek 1200.jpg
Znamy datę wyborów prezydenckich. Zielone światło dla kampanii wyborczej

Spokojny początek kampanii

- Początek kampanii jest dosyć niemrawy, co może trochę zaskakiwać, bo były to już ostatnie dni, w których mogły być zarządzone wybory. Można było spodziewać się tego, że poszczególne sztaby, wcześniej de facto już pracujące, będą na ten moment przygotowane i z czymś mocnym będą w stanie wyjść w dniach kampanii. A tak naprawdę nic, co by skupiło czy w mocnym stopniu przyciągnęło uwagę, nie miało miejsca - mówił dr Maciej Onasz.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Kidawa-Błońska nie chce komentować wyroku ws. zabójstwa 3-latka. Manasterski: komentuje się nawet Ewangelię

Zapytany o to, czy podobnie będzie wyglądał jej koniec, podkreślił, że to zależy od słupków poparcia. - Zobaczymy, bo wiele zależeć będzie od tego, jakie zmiany nastąpią w poparciu dla poszczególnych kandydatów. W szczególności interesująca jest sytuacja po stronie opozycyjnej - stwierdził.

REKLAMA

Zaznaczył, że obecnie pozycja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako głównej konkurentki Andrzeja Dudy wydaje się niezachwiana, ale to może się zmienić w wyniku błędów kampanijnych jednych kandydatów lub bardzo dobrej kampanii drugich.

Sytuacja Andrzeja Dudy

Andrzej Duda potwierdził swój start w wyborach dopiero w dniu ogłoszenia daty wyborów, zaś inaugurować swoją kampanię zamierza dopiero w przyszłym tygodniu. - Andrzej Duda jeszcze nie działa frontalnie, kampanijnie, ale z drugiej strony on prowadzi kampanię już od prawie 5 lat, po pierwsze działając jako prezydent, a po drugie spotykając się bardzo często z mieszkańcami i to w tych małych miejscowościach, które stanowią jego naturalne zaplecze elektoratu - zauważył ekspert.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Wybory prezydenckie 2020. Henryk Domański: Andrzej Duda nie może dać się sprowokować

Czy to, że Andrzej Duda jest urzędującym prezydentem, ułatwia kampanię? - Zawsze obrona stanowiska przez urzędującego prezydenta jest swego rodzaju problemem. Ma przeciwko sobie wszystkich - mówił dr Maciej Onasz. - Będzie rozliczany w tej kampanii z każdego swojego podpisu, z każdej decyzji, którą podjął jako prezydent i też z każdej obietnicy, którą złożył przed pięciu laty - dodał.

REKLAMA

Kampanię wyborczą komentował w Polskim Radiu 24 także politolog Paweł Krulikowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Piotr Wąż
Goście: Paweł Krulikowski (politolog), dr Maciej Onasz (politolog, Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 09.02.2020
Godzina emisji: 15.06. 18.33

PR24/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej