X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Witold Modzelewski: nie czekajmy na UE, musimy pomóc sobie sami

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 15:52
- Zawsze, w każdym podatku, pojawią się tacy, którzy będą chcieli uniknąć jego płacenia. Są też tacy, którzy nie zapłacą podatku częściowo nie z własnej winy, bo w czasie kryzysu ludzi nie stać na płacenie podatku - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista, prof. Witold Modzelewski. 
Audio
  • Witold Modzelewski: Zawsze, w każdym podatku, pojawią się tacy, którzy będą chcieli uniknąć jego płacenia. (Temat Dnia / Gość PR24)
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: TB/PR24

Komisja Europejska wylicza, że kraje Unii Europejskiej przez karuzele podatkowe tracą rocznie od 25 lat – 50 mld euro. Skąd biorą się te straty i czy można ich uniknąć? - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski.

"Unikanie opodatkowania VAT to gigantyczny biznes"

Gość PR24 podkreślał, że VAT wspólnotowy nie jest jedyną koncepcją tego podatku. - Jest ponad 100 jego wariantów dla krajów nie będących członkami UE - przypomniał prof. Witold Modzelewski i dodał, że "ten dzisiejszy VAT, to najbardziej szczegółowo harmonizowany podatek".

Witold Modzelewski mówił o skali i okolicznościach niepłacenia podatku VAT w Europie i Polsce. - Biznes podatkowy, który zajmuje się unikaniem opodatkowania, to gigantyczny biznes, który polega na okradaniu państw członkowskich. Rozwinął się w państwach Unii Europejskiej (...) To głównie biznes zajmujący się wyłudzaniem zwrotu podatku - tłumaczył profesor.

Czytaj także:

1200_Morawiecki_PAP.jpg
UE: premier pyta o lukę VAT. "Pokazaliśmy, jak można ją ograniczyć"

Ekonomista mówił też o tym, że Polska z powodzeniem wypracowuje zestawy działań, które maja chronić przed nadużyciami: prawnych, informatycznych, zarządczych, żeby "omijać te rafy, na których można rozbić się działając nawet w najlepszej wierze".

- To doświadczenie przyniosło efekty. Nie przerywajmy go, bo już kilka razy przerywaliśmy nasze doświadczenie w rządzeniu i zaczynaliśmy od początku. Kosztowało nas to dziesiątki, jeśli nie setki miliardów złotych - wyliczał uczony.

Witold Modzelewski mówił też o tym, czy jest wola, na poziomie UE, zajęcia się tym się tym podatkiem, który zależy od UE? - Musimy pomóc sobie sami, nie czekajmy na Unię Europejska. Nie wierze bowiem w zdolność tej organizacji do stworzenia mechanizmu uniwersalnego, który chroniłby interes publiczny, zwłaszcza małego państwa - zakończył Witold Modzelewski.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: prof. Witold Modzelewski (ekonomista, doradca podatkowy, Instytut Spraw Podatkowych)
Data emisji: 12.02.2020
Godzina emisji: 14.09

PR24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zatrzymać karuzelę VAT? Nowa kampania stawia Polskę za wzór

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 13:22
"Co jeśli powiem ci, że twoje pieniądze pośrednio finansują terroryzm, handel narkotykami, handel bronią, pranie pieniędzy i Bóg wie, co jeszcze…?" - czytamy na stronie projektu stopvatcarousel.pl, który przybliża tematykę podatku VAT i jego wykorzystywania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE: premier pyta o lukę VAT. "Pokazaliśmy, jak można ją ograniczyć"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 16:49
Premier Mateusz Morawiecki poruszył na unijnym szczycie w Brukseli kwestię zmniejszenia luki podatku VAT. Szef rządu pytał o działania nową przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka Chin kolejny rok na hamulcu. Wzrost PKB nadal jednak imponuje

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 14:25
Chińska gospodarka rosła w ubiegłym roku w najwolniejszym tempie od prawie trzech dekad. Oficjalne dane pokazują, że druga co do wielkości gospodarka świata zwiększyła się "tylko" o 6,1 proc. Kraj boryka się ze słabym popytem wewnętrznym i skutkami wojny handlowej z USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: rozliczenia VAT w całej Europie stają się coraz bardziej skomplikowane

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 13:00
- Cała infrastruktura informatyczna naszego państwa nie jest dzisiaj dostosowana nawet do rozliczeń PIT, a co dopiero mówić o skomplikowanych operacjach z uszczelnieniem VAT – stwierdził Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha, przyznając rację przedsiębiorcom postulującym odroczenie wprowadzenia nowych rozwiązań.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Służby rozbiły grupę przestępczą. Ich karuzele VAT kosztowały państwo ponad miliard złotych

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 07:40
Funkcjonariusze CBŚP wspólnie z KAS pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu rozbili grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami VAT w zakresie obrotu m.in. sprzętem komputerowym i telefonami komórkowymi - poinformowała w poniedziałek PAP Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji.
rozwiń zwiń