X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sejm uchwalił budżet na 2020 rok. Ekspert: skorzystaliśmy z koniunktury, to dobrze

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 14:52
- Dochody budżetowe są oczywiście większe, to wynik dobrej koniunktury w gospodarce. Z tego skorzystaliśmy i bardzo dobrze - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert z Wyższej Szkoły Bankowej, prof. Marcin Kalinowski.
Audio
  • Prof. Marcin Kalinowski o budżecie na rok 2020 ("Temat dnia / Gość PR24)
Posiedzenie Sejmu
Posiedzenie SejmuFoto: Verconer/ Shutterstock

W piątek 14 lutego Sejm uchwalił nowy budżet na rok 2020. Budżet po raz pierwszy po 1989 roku jest zbilansowany, to znaczy zakłada tyle samo po stronie wpływów i wydatków. Przewidziane w nim kwoty komentował w Polskim Radiu 24 ekspert, prof. Marcin Kalinowski.

"Budżet to tylko część wydatków państwa"

Gość został zapytany o różnicę między uchwalony budżetem, a tym, który obowiązywał w 2015 roku, kiedy PiS przejmował władzę. Wówczas planowane dochody państwa były o ok. 190 mld niższe. - Dochody budżetowe są oczywiście większe, to wynik dobrej koniunktury w gospodarce. Z tego skorzystaliśmy i bardzo dobrze - mówił prof. Kalinowski.

Debata 14-02-2020 1200x660.jpg
Sejm przyjął budżet na 2020 rok. Pęk: to bardzo duży i bardzo hojny budżet

Podkreślił jednak, że budżet państwa nie oznacza wszystkich państwowych finansów, a jest tylko jego jedną z części składowych. Obecny budżet wynosi ok. 435 mld, a wydatki państwa planowane na ten rok to ponad bilion zł.

Ekspert zwrócił także uwagę na to, że obecny budżet się bilansuje, ale są w nim przychody jednorazowe, których nie będzie w roku 2021. O tym rząd musi myśleć już teraz. Podkreślił także, że nowe opłaty - jak tzw. podatek cukrowy, podatki bankowy i handlowy (który będzie wprowadzony o ile Polska wygra spór z Komisją Europejską) dadzą wpływy mogące pokryć z nawiązką wypłatę 13. emerytury. Zauważył jednak, że pewnym zagrożeniem dla finansów państwa jest sprawa wysokiej inflacji, którą budżet zakłada na poziomie 2,5 proc., tymczasem ubiegłoroczną inflację GUS szacuje na aż 4 proc.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: prof. Marcin Kalinowski (Wyższa Szkoła Bankowa)
Data emisji: 16.02.2020
Godzina emisji: 13.17

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet na 2020 rok. Poseł PiS: publiczne pieniądze muszą być jak najlepiej wykorzystywane. My to robimy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 09:59
- Żyjemy zrównoważonym budżetem. To są publiczne pieniądze, dlatego należy je dobrze oglądać, by się nie marnowały. Szczycimy się, że tegoroczny budżet jest jednym z najlepszych i pierwszym zrównoważonym po 1990 r. - powiedział Grzegorz Lorek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. W audycji "Dwie strony" udział wzięła również Monika Falej z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Mieczysław Ryba: konwencja Andrzeja Dudy była piękną manifestacją patriotyczną

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 22:01
- Taka będzie ta kampania i taka będzie główna oś sporu politycznego, pomimo wszystkich różnych, szczegółowych kwestii, które będą rozważane - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog z KUL.
rozwiń zwiń