more_horiz

Ks. Jan Dargiewicz: Polacy z Odessy z nadzieją patrzą na swoją ojczyznę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 13:44
- Szacuje się, że 40 proc. ludności jest przemieszane z Polakami. Pozostały tam polskie nazwiska, a najbardziej niesamowite jest to, że w tych ludziach odradza się polskość i patrzą na Polskę z nadzieją - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Jan Dargiewicz z Odessy.
Audio
  • Ks. Jan Dargiewicz o sytuacji Polaków w Odessie ("Temat Dnia/Gość PR24")
Ks. Jan Dargiewicz
Ks. Jan DargiewiczFoto: Facebook/Ks. Jan Dargiewicz

Gość Polskiego Radia 24 opowiadał o sytuacji Polaków w Odessie. - Jest ich tam bardzo dużo. Szacuje się, że 40 proc. ludności jest przemieszane z Polakami. Pozostały tam polskie nazwiska i niesamowite jest to, że w tych ludziach odradza się polskość i patrzą na Polskę z nadzieją - zaznaczył.

Srogie represje

most-1200-pap.jpg
Rosja otworzyła most na Krym. UE: to naruszenie suwerenności Ukrainy

- Nasi rodacy za granicą wycierpieli za to, że byli Polakami i mieli polską kulturę. Zachodnia część Ukrainy to większe możliwości dla Polaków, gdzie mogli zachować swoją tożsamość. Polska jednak sięgała dalej na wschodnie tereny, które były objęty ścisłą ateizacją i rusyfikacją. Z pamięci ludzi wymazywano takie słowa jak "Bóg", "ojczyzna" czy "kultura". Naszym rodakom nie pozwalano kończyć szkół wyższych czy obejmować stanowisk państwowych, a nawet mówić po polsku i obchodzić polskich świąt. Złamanie tych zakazów łączyło się z represjami - opowiadał duchowny.

- Brakuje nam cały czas historyków i ludzi, którzy odkryliby część tamtej historii. Polskie wioski były otaczane służbami i czekano aż większość wioski wymrze. Polacy byli tam niesamowicie upodleni tylko za to, że używali języka polskiego. Parę pokoleń było zastraszonych, stąd nie łatwo im się podnosić. Oni rodzą się na nowo - tłumaczył.

Polskie korzenie

Jak podkreślił, "dużo szlachty polskiej tworzyło Odessę, np. Potoccy czy Braniccy, którzy budowali tam swoje pałace i tworzyli kulturę polską. Język polski był tam znany, a Polacy odegrali dużą rolę w budowie miasta. 70 proc. miasta efekty pracy architektów polskich. Katedra w Odessie miała msze w języku polskim. Z czasem ją rozbudowywano i utworzono największy kościół na wschodzie. Była to również plebania, szkoły, internaty i domy dziecka".

- Ludzie nawet nie wiedzą, że był kiedyś taki kościół w Odessie. Świadomość historyczna jest zerowa. Dostaliśmy pozwolenie na stworzenie makiety kościoła św. Klemensa - dodał.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Chcą bezwizowo poruszać się po UE. Mieszkańcy Krymu masowo wyrabiają paszporty

- Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką odwiedził polonię w Odessie i bardzo to podniosło naszych rodaków. Pojawił się pomysł, aby upamiętnić wizytę prezydenta i miasto opowiedziało się za tym jednogłośnie - podsumował ks. Jan Dargiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: ks. Jan Dargiewicz

Data emisji: 11.03.2020

Godzina emisji: 13.13

Polskie Radio 24/pkr

Zobacz także

Zobacz także